Zielony pas Fennoscandia

Zielony Pas Fennoscandia ( ZPF ) to ekologiczny projekt stworzony w celu zachowania starych lasów rosnących wzdłuż granicy Rosji i Finlandii.

Projekt jest przedłużona wzdłuż rosyjskiego-fiński (a także na północy i wzdłuż norweskiego-rosyjski ) granicy z Barentsa do Morza Bałtyckiego . ZPF obejmuje także obszar wodny , wyspy i wybrzeże Zatoki Fińskiej w regionie Leningradu . Projekt może być przedstawiony jako korytarz ekologiczny, który obejmuje graniczne obszary chronione (PA) Rosji, Finlandii i Norwegii. To północna część Zielonego Pasa Europy .

Pomysł

Pomysł przygotowania seryjnego transgraniczny nominację GBF pochodzi z 1995 roku i po raz pierwszy szeroko omówione w międzynarodowym rosyjsko-fińską spotkania w Ministerstwie Środowiska Federacji Rosyjskiej w jesieni roku 1995. W przyszłości ten temat otrzymał szerokie pasmo, a od 1995 do 1998 roku. Minęło wiele konferencji, spotkań i warsztatów z udziałem rosyjskich, fińskich, norweskich i niemieckich rządowych i pozarządowych organizacji ekologicznych.

Największe konferencje odbyły się w Pietrozawodsku i Murmańsku (Rosja), Kuhmo (Finlandia) i na wyspie Film (Niemcy). Projekt przygotowania nominacji był wielokrotnie omawiany z przedstawicielami rządów regionów Murmańsk i Leningradu, Republiki Karelii.

W 2004 roku Fundacja „Natural Heritage Protection” we współpracy z Karelski Centrum Badań i Greenpeace Rosji przy wsparciu UNESCO przygotowało rosyjskiej części szeregowego transgranicznym nominacji „Green Belt Fennoskandii”, składający się z GPP „Pasvik”, „Laponia”, „Kostomukshsky “I NP” Paanayarvi “i” Kalevala “. W chwili obecnej do nominacji można zaliczyć nowo utworzony Ingrimanskiy GPP i Ladoga Skerries NP. Obszary te mają tendencję do tworzenia spójną całość z fińskich i norweskim chronionych obszarów granicznych, tworząc więcej kompleksów przekroju obramowania (Pasvik – Vatsari, Laponia – Urho-Kekkonena, Paanajarvi – Oulanka Kalevala kompleks „Drużba” Park, Ladoga Skerries – Saimaa i Pielinen, Ingermanland Reserve) i mają niekwestionowaną, wyjątkową wartość przyrodniczą.

Według rosyjskich ekspertów, te tereny w ramach jednej serii projektu transgranicznego „Zielony pas Fennoskandii” mogą zostać wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego wszystkich wymogów i kryteriów [1] .

Notatki

  1. ↑ Zielony pas Fennoscandia // Fundusz “Ochrona dziedzictwa przyrodniczego”. (Sprawdzone 11 lipca 2016 r.)

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *