The Wilderness Society (USA)

The Wilderness Society (dosłownie Wildlife Society ) to amerykańska organizacja publiczna zajmująca się ochroną obszarów naturalnych i federalnych terenów publicznych w Stanach Zjednoczonych, promująca przepisy dotyczące ochrony środowiska, które zapewniają zrównoważone użytkowanie tych terenów. Uczestniczy również w edukacji ekologicznej, posiada bogatą kolekcję zdjęć Ansel Adams [1] .

W 1964 roku, w dużej mierze dzięki wysiłkom The Wilderness Society został przyjęty przez amerykańskiego prawa federalnego na Wildlife ( Eng.  Wilderness Act ) [2] i ustanowił Krajowy System ochrony przyrody ( ang.  Narodowy Wilderness Preservation System ).

Historia

Założenie organizacji i założycieli

The Wilderness Society zostało założone 21 stycznia 1935 roku. Osiem z jego założycieli zostało później jednym z najsłynniejszych konserwatystów XX wieku:

 • Robert Marshall , a następnie pracownik w US Forest Service ( ang.  United States Lesie Usługa ).
 • Aldo Leopold , sławny amerykański ekolog i pisarz.
 • Robert Sterling Yard , US National Park Service .
 • Benton MacKaye ( angielski  Benton MacKaye ), “ojciec Szlaku Appalachów “.
 • Ernest Oberholtzer ( angielski  Ernest Oberholtzer ), który przyczynił się do powstania rezerwatu Quetico-Superior .
 • Harvey Broome ( angielski  Harvey Broome ), który odegrał kluczową rolę w stworzeniu Parku Narodowego Great Smoky Mountains .
 • Bernard Frank ( ur.  Bernard Frank ), założyciel Stowarzyszenia Rock Creek Watershed i Narodowego Parku Historycznego Ohio Canal .
 • Harold Anderson ( ang.  Harold C. Anderson ), członek płyty Potomac klubowego Appalachów śladu .

Woodward Marshall i planista regionalny McKay spotkali się w 1934 roku w Knoxville (stan Tennessee ); nieco później dołączyli do nich Broome, prawnik z Knoxville, a następnie inny profesjonalny leśnik – Frank. Postanowili skupić się na tworzeniu organizacji na rzecz ochrony przyrody [3] , wysłał like-minded „Zaproszenie do tworzenia grupę dla ochrony przyrody Ameryki” ( pol.  Zaproszenie do Służące zorganizować grupę jest zachowanie potem amerykańskie Wilderness ), bo myśleli, że już w kraju istnieje chęć ochrony pozostałej dzikiej przyrody od początku zmechanizowanej cywilizacji, a poważni ludzie rozumieją, że natura jest ważniejsza niż luksusowe i modne zabawki [4] .

21 stycznia 1935 r. Komitet organizacyjny wydał broszurę informującą o utworzeniu Towarzystwa Dzikiej Przyrody , aby powstrzymać inwazję nietkniętej przyrody, aby zachować jej wartość emocjonalną, intelektualną i naukową [4] . Leopold został zaproszony na stanowisko prezydenta społeczeństwa, ale potem został zastąpiony przez Yarda. Większość pieniędzy na potrzeby społeczne przekazał Bob Marshall, zaczynając od pierwszej anonimowej darowizny w wysokości 1000 $ [4] . Jego brat George Marshall również aktywnie uczestniczył w działaniach społeczeństwa.

Yard został pierwszym sekretarzem towarzystwa i redaktorem czasopisma The Living Wilderness . Marshall otrzymał bogate dziedzictwo od ojca, pomagał finansowo, a potem jeszcze ustalone zarządzanie nieruchomościami zaufanie, z których wpływy nadal płynąć do budżetu na pustyni Society , a po śmierci Boba Marshalla w 1939 roku [5] .

Rozwój i promocja prawa

Wśród amerykańskich aktów prawnych, w rozwoju i promocji, które polegały na pustyni Society , najbardziej znany z federalnym prawem przyrody ( Eng.  Ustawy Wilderness ), którego tekst napisał dyrektor wykonawczy społeczeństwa Howard Zaniserom ( ang.  The Howard Zahniser ) [6] . Uchwalona przez Kongres Stanów Zjednoczonych w 1964 roku, to prawo ustanowił systemu National Wildlife ( Eng.  Narodowy Wilderness Preservation System ), która teraz zapewnia ochronę dzikich obszarach naturalnych we wszystkich krajach o łącznej powierzchni Stanów Zjednoczonych około 110 milionów akrów [7] .

Członkowie The Wilderness Society wzięli czynny udział w tworzeniu innych dobrze znanych ustaw federalnych USA w zakresie ochrony środowiska, w tym [8] :

 • Prawo utworzenia krajowego systemu ochrony rzek ( Eng.  Narodowy Dzikie i Scenic Rivers System ) (1968);
 • ustawa w sprawie ustanowienia systemu amerykańskiego tras krajowych (Narodowy System Szlaków) (1968);
 • ustawa o zarządzaniu lasami państwowymi (ang. English  National Forest Management Act ) (1976);
 • ustawa o ochronie cennych gruntów w Alaska ( ang.  Alaska National Interest Państwo Conservation Act ) (1980);
 • Tongass prawo las na reformie ( Ustawa Tongass Timber reforma jest ) (1990);
 • ustawa o ochronie pustyni w Kalifornii ( Eng.  California Będziesz pustyni Protection Act ) (1994);
 • ustawa o udoskonaleniu ustawy o ulepszeniu systemu ochrony dzikiego ptactwa (1997);
 • Zbiór przepisów dotyczących gruntów publicznych w 2009 roku ( z Omnibus ustawy o gruntów publicznych ), zgodnie z którym nowe obszary dzikie zostały ustalone w dziewięciu stanach [9] .

Znani członkowie

 • Olaus Murie ( Engl.  Olaus Murie ) [10] .
 • Sigurd F. Olson ( angielski  Sigurd F. Olson ).
 • Celia M. Hunter ( angielski  Celia M. Hunter ).
 • Howard Zaniser ( ang.  The Howard Zahniser ).
 • Margaret Thomas Murray ( Angielska  Margaret Thomas “Mardy” Murie ).
 • Gaylord Anton Nelson ( angielski  Gaylord Anton Nelson ).
 • Wallace Earl Stegner .
 • Ansel Adams .

Notatki

 1. ↑ O nas
 2. ↑ Howard Zahniser: Author of the Wilderness Act . Wilderness.net . University of Montana. Zweryfikowano w dniu 9 lutego 2015 r.
 3. ↑ Nash, 1987 , str. 206.
 4. ↑ Przejdź do:3 Nash, 1987 , s. 207.
 5.  Stephen Fox, John Muir i jego dziedzictwo: The American Conservation Movement (Boston: Little Brown, 1981), ss. 206-212.
 6.  Usługa Parku Narodowego https://nature.nps.gov/views/KCs/Wilderness/HTML/ET_04_Why.htm
 7.  Szybkie fakty Wilderness.net http://www.wilderness.net/NWPS/fastfacts
 8. ↑ http://wilderness.org/our-science
 9. ↑ https://www.govtrack.us/congress/bills/111/hr146/text
 10. ↑ Olaus Murie . Towarzystwo Wilderness . Sprawdzono 16 lipca 2014 r.

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *