Ponowne wprowadzenie polega na przesiedleniu i reintegracji dzikich zwierząt i roślin określonego gatunku na terytorium, na którym wcześniej zamieszkiwały i rosły, ale z jakichś powodów zniknęły, aby stworzyć nową i stabilną populację . Nie należy mylić ponownego wprowadzenia z ponowną aklimatyzacją , ponieważ są to różne koncepcje.
Cele i cele
Ponowne wprowadzenie jest stosowane jako metoda przywracania rzadkich i zagrożonych gatunków zwierząt i roślin w naturalnych siedliskach.
Na Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) , w Przetrwania Gatunków Komisji (SSC) pracy grupy ekspertów w sprawie przywrócenia (RSG) [1] . Konieczność stworzenia tej grupy była podyktowana wzrostem liczby przypadków, w których niektóre gatunki zagrożonych roślin i zwierząt mogły zostać przywrócone tylko poprzez reintrodukcję.
Metody reintrodukcji
Do reintrodukcji wykorzystuje się dzikie okazy, transportowane z innych miejsc i / lub uprawiane przez człowieka (w szkółkach, ogrodach zoologicznych , ogrodach botanicznych itp.). W większości przypadków reintrodukcja polega na powrocie gatunków wcześniej zamieszkałych w danej miejscowości, ale następnie zniknęła z winy człowieka. Wyjątkiem są przypadki kolonizacji gatunków, które zniknęły z części ich zasięgu nie z winy człowieka, ale z przyczyn naturalnych. Na przykład przesiedlenie w latach siedemdziesiątych stada wołów piżmowych z Grenlandii na półwysep Tajmyr , gdzie zwierzęta te żyły w epoce lodowcowej , ale wymarły z nieznanych przyczyn [2] .
Do reintrodukcji roślin stosujemy tę samą zasadę. Rodzaje roślin, które są zagrożone na jakimkolwiek terytorium, sprowadzane są tam z innych obszarów lub sadzone sztucznie wyhodowane rośliny.
Sukces reintrodukcji zwierząt
Program reintrodukcji lamparta azjatyckiego , przeprowadzony przez WWF na Kaukazie . Gatunki tego gatunku są nadal zachowane w Turkmenistanie , zostały całkowicie wytępione przez ludzi na Kaukazie. Zgodnie z programem, kilka lampartów zostało przywiezionych z Turkmenistanu na Kaukaz, gdzie na obszarze chronionym utworzono woliery dla utrzymania i hodowli zwierząt. Po schwytaniu grupy zwierząt w niewoli wystarczającej do ustalenia populacji naturalnej, zostaną one uwolnione do warunków naturalnych [3] . Pierwsze wydanie lampartów azjatyckich z przedszkola w Parku Narodowym Soczi na dziką przyrodę na Kaukazie zaplanowano na 15 lipca 2016 r. [4]
Problemy reintrodukcji zwierząt
Ponowne wprowadzenie gatunków jest złożonym programem, ponieważ zwierzęta hodowane w niewoli tracą umiejętności przetrwania w środowisku naturalnym. Naukowcy muszą dokładnie planować takie programy, odpowiednio przygotować je do uwolnienia, a następnie śledzić stan nowej populacji, aż stanie się naturalnie zrównoważony, a także wpływ nowej populacji na ekosystem. [5] [6]
Taki proces stopniowej adaptacji zwierząt hodowanych w niewoli do warunków naturalnych siedlisk nazywany jest ponowną aklimatyzacją . W większości przypadków ponowna aklimatyzacja jest niezbędnym i bardzo ważnym i odpowiedzialnym początkowym etapem reintrodukcji dzikich zwierząt.
Uwagi i przypisy
- ↑ Zespół specjalistów ds. Reintrodukcji (ang.)
- ↑ Yakushkin GD Ovtsebyks na półwyspie Tajmyr. Rosyjska Akademia Nauk Rolniczych, Sib. separacja. NIISH z dalekiej północy. – Nowosybirsk, 1998. – 236 z. El. wersja
- ↑ Ponowne wprowadzenie
- ↑ Uwolnienie lampartów do dzikiej przyrody Kaukazu odbędzie się 15 lipca . RIA Novosti (4 lipca 2016 r.).
- ↑ Dokumentalny “Natura”: Sierociniec Cheetah (2007) – film o złożoności ponownego wprowadzenia dwóch oswojonych gepardów domowych do naturalnego środowiska. (Angielski)
- ↑ Dokumentalny “Natura”: The Vanishing Lions (2006) – 60-minutowy film o reintrodukcji lwów do naturalnego środowiska. (Angielski)
Literatura
- Art. 1 Prawa Republiki Białorusi z 10 lipca 2007 r. Nr 257-З “O świecie zwierząt”. (Krajowy Rejestr Aktów Prawnych Republiki Białorusi, 2007, Nr 172, 2/1354)
- Belousov, IP Smirnov, KA, Kazmin VD, Kudryavtsev IV reintrodukcji żubra w ekosystemie leśnym parku narodowego „Orel lasy” // Ekologii. – Academy “Nauka” RAN, 2005. tom 36, nr 2 – S. 115-119.
- Kozlo PG Przywrócenie Białowieski żubr ( Bison b. Bonasus ) na Białorusi // Puszczy Białowieskiej na przełomie trzeciego tysiąclecia . Materiały z konferencji naukowo-praktyczne poświęcone 60. rocznicy utworzenia Parku Narodowego „Puszcza Białowieska” (22-24 grudnia 1999 r p Kamenyuki, brzeski ..) – Mińsk, 1999. – P. 302-305. – 429 s. ISBN 985-445-272-7
- Campbell Sh. Czy możliwe jest reintrodukcja? / Biologia przyrody : per. z angielskim. Ed. M. Suley, B. Wilcox. / Przetłumacz. Ed. A. V. Yablokov. – Moskwa: Mir, 1983. – str. 297-303.
- Primak R. Podstawy ochrony różnorodności biologicznej / Trans. z angielskim. Pod Stowarzyszeniem. Ed. A. V. Smurov i L. P. Korzun. – M .: Wydawnictwo Centrum Naukowo-Edukacyjno-Metodycznego, 2002. – 256 str. ISBN 5-89414-025-0 E. wersja
- Przywrócenie konia Przewalskiego w zachodniej Mongolii // Step Bulletin 2005, nr 19. – S. 35 – 68. ISSN 1726-2860 E. wersja