Polityka środowiskowa to system działań związanych z wpływem społeczeństwa na przyrodę. Polityka środowiskowa jest zbiorem intencji i zasad określonych przez organizację w zakresie ekologiczności swoich działań, co tworzy podstawę do opracowania konkretnych celów i założeń. W słowniku wyjaśniającym na temat ochrony przyrody podaje się następującą definicję: “Polityka środowiskowa to kombinacja sposobów osiągnięcia celów wyznaczonych przez strategię ochrony środowiska” . Jednocześnie strategia środowiskowa definiowana jest jako zbiór konkretnych celów i celów, obliczonych na podstawie rzeczywistych możliwości i warunków ich realizacji, w sferze ochrony środowiska i wykorzystania zasobów naturalnych.
Rodzaje polityki środowiskowej:
- Globalny – prowadzenie międzynarodowych, politycznych i zagranicznych działań gospodarczych z obliczeniem ograniczeń środowiskowych w rozwoju społeczno-gospodarczym, rezerw światowych zasobów naturalnych i ich dystrybucji między krajami.
- Państwo – polityka społeczno-gospodarcza, w tym międzynarodowa, zbudowana na zrozumieniu skutków i niedociągnięć związanych ze stanem ekologicznym terytoriów i obszarów wodnych.
- Eko- polityka regionalna jest polityką państwa w odniesieniu do regionów, a także polityką ekologiczną wdrażaną przez same regiony.
- Dla lokalnej polityki ochrony środowiska obejmują przeprowadzenie monitoringu lokalnego i obiektywne, realizację kontroli państwa nad przestrzeganiem przepisów dotyczących ochrony środowiska, organizację rozwoju lokalnych programów i projektów środowiskowych.
- Korporacyjna polityka środowiskowa . Po uzyskaniu ekologii dominującego statusu w systemie wartości społecznych, przedsiębiorstwo nie może dłużej sobie pozwolić bez wyświetlania swojej polityki ekologicznej w planach długoterminowych. Politykę ekologiczną obiektu rolniczego należy uznać za strategiczny element długoterminowego planowania.
Literatura
- McCormick, John – Polityka środowiskowa w Unii Europejskiej. Seria europejska – Palgrave, 2001 – ISBN 0333772040
- Jane Roberts – Polityka środowiskowa – Routledge, 2004 – ISBN 0415198860
- Norman J Vig, Michael E Kraft – Polityka środowiskowa: nowe kierunki XXI wieku – DC CQ Press, 2003 – ISBN 1568025203
- Dieter Helm – Polityka środowiskowa: Cele, instrumenty i wdrożenie – Oxford University Press Distribution Services (Wielka Brytania), 2000 – ISBN 019924135X