Organizmy synantropijne

Gatunek synantropijny , synantropów (od starożytnego greckiego. Σύν – razem ἄνθρωπος – people) – zwierzęta (nie udomowione), rośliny i mikroorganizmy , których sposób życia jest związany z osobą i jego przewodnikami, na przykład, karaluchy , muchy , myszy domowej , pluskwy .

Zewnętrzne i wewnętrzne pasożyty ludzkie, takie jak robaki , kleszcze , pchły , komary , muchy mogą być pełne gatunek synantropijny (jeśli mieszkasz w domu mężczyzny) lub częściowe ( bezpańskie psy ) gatunek synantropijny (jeśli mieszkasz poza mieszkań ludzkich, ale w tym miejscu).

Niektóre organizmy synantropijne – wiele bezkręgowców i kręgowców – znajdują w swoich domach nie tylko schronienie i korzystny mikroklimat, ale także żywność. Inni, na przykład, połykają i jerzyki , używają budynków tylko jako przystani.

Niektóre rośliny są stałymi towarzyszami człowieka. Osiedlili się na polach uprawianych przez człowieka, lub w pobliżu siedzib ludzkich. Obejmują one, na przykład, pokrzywy , Datura ( Datura ) lulek ( Hyoscyamus niger ) lopushniki ( Lappa ) i inne. Synantropijne pola roślinność zawiera również inne gatunki, takie jak, na przykład, rozmaitych Mari ( Chenopodium ), antywirusowe ( Centaurea cyanus ) Sercówka ( Agrostemma Grithago ), Labiatae ( Stachys, Galeopsis) i inne [1] .

Organizmy synantropijne można podzielić na dwie grupy:

  • Obowiązkowe , które silnie zależą od osoby i poza jego osiedlami, nie żyją; poruszali się razem z ludźmi podczas rozwoju nowych ziem, a tym samym poważnie poszerzyli obszar, w szczególności rozwój transportu morskiego, lądowego i lotniczego.

Zobowiązać organizmy należą myszy domowej , szare i czarne wrony, gołębie skalne , House-wróble , pluskwy , mrówki faraon , czerwone i czarne karaluchy.

  • Opcjonalnie (na przykład wspólne polnik , niektóre małe drapieżniki, ptaki), które są mniej zależne od osoby, starają się unikać rozliczeń, żyją na siewu i sadzenia.

Zobacz także

  • Rośliny ruderalne
  • Hemerophile

Notatki

  1. ↑ Roślinność chwastów // Słownik encyklopedyczny Brockhausa i Efrona : 86 t. (82 t. I 4 elementy zew.). – St. Petersburg. , 1890-1907.

Start a Conversation

Your email address will not be published.