Ogrodnictwo partyzanckie

Ogrodnictwo partyzanckie (znane również jako ogrodnictwo partyzanckie ) – ogrodnictwo opuszczonych lub publicznych obiektów i terytoriów przez osoby, które nie są właścicielami tych stron [1] . Zwykle zapewnia niezwykłe podejście do ogrodnictwa, aby zwrócić uwagę na problemy związane z infrastrukturą miasta i ekologią za pomocą roślin [2] . Niektórzy ogrodnicy partyzanccy pracują w nocy, anonimowo sadząc nasiona i sadzonki [3] . Inni mogą zrobić to otwarcie, nie ukrywa się przed społeczeństwem, a czasem z celem postrzegane, aby pokazać ludziom, że mają prawo do zmiany wyglądu miasta [4] .

Jedną z metod ogrodnictwa partyzanckiego jest sidbombing , polegający na rzucaniu “bomb nasiennych” (sfer nasion roślin , humusu i gliny ) na trudno dostępne obszary [5] [6] .

Partyzanccy ogrodnicy również nieautoryzowane instalują ławki parkowe w parkach, usuwają niebezpiecznie eksponowane okucia i instalują skrzynki, aby zbierać oferty lokalnych mieszkańców [7] .

Jednym z kierunków ogrodnictwa partyzanckiego jest ogrodnictwo [8] . Hodowcy ciężarówek partyzanckich osiedlają się na nieużywanych terytoriach w celu zainstalowania mobilnych ogrodów. [9]  (angielski) . W przypadku zwrotu gruntu właścicielowi – rolnicy ciężarówki łatwo się poruszają.

Tego rodzaju inicjatywa obywatelska narodziła się w USA w latach 70. [10] . W tym czasie działalność zielonych partyzantów została udokumentowana w co najmniej 30 krajach [11] .

Jako pierwszy w Rosji opanował partyzanckich mieszkańców St. Petersburga, którzy w 2007 roku w ramach walki z budową uszczelnień stworzyli Ogród Władimira Putina numer 1 [12] . Deweloper umieścił już niebieskie ogrodzenie wokół dwóch placów zabaw dla dzieci, aby zbudować wieżowiec na dziedzińcu budynku mieszkalnego. Mieszkańcy sprzeciwili się i zorganizowali całą serię Subbotników [13] [14] . Lokalny mieszkaniec, ogrodnik Vladimir Verkhovykh zorganizował dostawę sadzonek, zaplanował krajobraz przyszłego ogrodu i zorganizował kampanię w mediach. Budowniczym i urzędnikom brakowało determinacji, by zniszczyć zieloną strefę związaną z nazwiskiem prezydenta. Zielona strefa otrzymała oficjalny status: ogród Władimira Putina numer 1 znajduje się na liście terenów zielonych chronionych przez ustawę St. Petersburga w sprawie ochrony terenów zielonych.

W kwietniu 2015 r. Mieszkańcy Petersburga położyli drugą strefę zieloną przeciwko budowie uszczelnienia: Sewastopol Square – poświęcony ponownemu zjednoczeniu Sewastopola z Rosją [15] .

W Rosji ruch ogrodników partyzanckich został przydzielony wiosną 2012 roku [16] . Aktywiści zajmują się pustkowiem, porzuconymi przedmiotami i zieloną sztuką uliczną [17] . Uczą ludzi, jak sadzić swoje podwórka, robić z nich ogród, jednoczyć ludzi już zajmujących się ogrodnictwem, rozpraszać i rozprowadzać bomby nasienne.

Zobacz także

 • Street Knitting
 • Sidbombing

Notatki

↑ Pokaż kompakt

 1. ↑ | Zieleni partyzanci zalewają miasto bombami kwiatów
 2. ↑ Walcz o lepsze życie z miotłą i łopatą – Prawda. Ru
 3. ↑ Ogrodnictwo partyzanckie: ogród zwraca miasto Natury
 4. ↑ https://www.youtube.com/watch?v=HX1SzQoW3UY Tajny ruch rolników ciężarówek lub partyzantów-ogrodników | Raportowanie trzeciego kanału
 5. ↑ Ogrodnictwo miejskie oczami partyzanta | NOWOŚCI ECO
 6. ↑ Ogrodnictwo partyzanckie | Pierwszy kanał miejski w Niżnym Nowogrodzie
 7. ↑ Wykłady “zielonych partyzantów” odbędą się w Moskwie na eko-maratonie “Zrób to sam” Uratuj naszą planetę Ekologia
 8. ↑ Gąbki i ogrodnictwo partyzanckie w Moskwie
 9. ↑ prinzessinnengarten
 10. ↑ Adam Purple i Garden of Eden
 11.  Reynolds, R. (2008), On Guerilla Gardening: Podręcznik do ogrodnictwa bez granic. Bloomsbury ISBN 978-0-7475-9297-6
 12. ↑ Tworzenie ogrodu Władimira Putina №1 .
 13. ↑ Subbotnik w ogrodzie Władimira Putina №1 .
 14. ↑ Krajobraz ogrodu Władimira Putina №1 .
 15. ↑ Pierwsze drzewa na placu Sevastopol .
 16. ↑ Partyzanci w mieście
 17. ↑ Strona rosyjskich ogrodników partyzanckich

Start a Conversation

Your email address will not be published.