RoHS ( angielskie ograniczenie niebezpiecznych substancji ) – dyrektywa ograniczająca zawartość szkodliwych substancji, została przyjęta przez Unię Europejską w lutym 2003 r.
Ustawodawstwo
Substancje regulowane
Dyrektywa weszła w życie 1 lipca 2006 r. Niniejsza dyrektywa ogranicza użycie potencjalnie niebezpiecznych elementów w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz w produkcji sześciu substancji niebezpiecznych:
- prowadzić
- rtęć
- kadm
- sześciowartościowy chrom (chrom VI lub Cr 6+ )
- polibromowane bifenyle (PBB)
- polibromowane difenyloetery (PBDE)
Te dwie ostatnie substancje są czasami stosowane jako dodatki- inhibitory spalania w produkcji tworzyw sztucznych .
Zakres
W dniu 1 lipca 2006 r. Dyrektywa RoHS (pod numerem 2002/95 / WE) weszła w życie na terytorium Unii Europejskiej . Celem dyrektywy jest ograniczenie stosowania niebezpiecznych substancji w celu ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska.
Dyrektywa RoHS ustala dokładne limity dopuszczalnych stężeń, które są obowiązkowe, w przeciwieństwie do na przykład niektórych innych dyrektyw (w szczególności dyrektywy WEEE), które zalecają jedynie przestrzeganie pewnych bezpiecznych wartości.
Dyrektywa RoHS ma zastosowanie nie tylko do terytorium UE, ale także do tych producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego poza krajami UE, jeśli ich produkty są przeznaczone dla krajów UE.
Dyrektywa RoHS obejmuje następujące kategorie produktów:
- sprzęt AGD,
- sprzęt i sprzęt telekomunikacyjny do technologii informatycznych,
- elektronika użytkowa,
- sprzęt oświetleniowy,
- narzędzia elektryczne,
- zabawki,
- towary rekreacyjne i sportowe,
- automaty sprzedające,
- lampy żarowe.
8 czerwca 2011 r. Opublikowano nową dyrektywę 2011/65 / UE RoHS2. Państwa członkowskie wdrożą dyrektywę RoHS najpóźniej do dnia 2 stycznia 2013 r. Po wejściu w życie nowej dyrektywy RoHS organy nadzorcze Unii Europejskiej wzmocnią kontrolę produktów objętych niniejszą dyrektywą na rynku wewnętrznym UE. Produkty, które nie posiadają dokumentacji potwierdzającej (zgodność z RoHS) nie będą mogły być umieszczane na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej.
Istnieją pewne różnice w nowych i starych dyrektywach. W przypadku wywozu do Unii Europejskiej tylko te laboratoria badawcze, których zakres akredytacji obejmuje międzynarodowe normy serii IEC 62321, uznaje się za zgodne z dyrektywą RoHS.
Zobacz także
- ATEX
- CE (znak)
- Dyrektywa 2006/42 / WE
- Dyrektywa 2014/30 / UE
- Dyrektywa 2014/32 / UE
- Dyrektywa 2014/35 / UE
Referencje
- Zgodność z RoHS w UE (angielski) – oficjalna strona internetowa Unii Europejskiej zgodnie z dyrektywą
- Oficjalna strona internetowa brytyjskiego urzędu ds. Egzekwowania przepisów Urzędu Miar ( zgodnie z dyrektywą)