Odpowiedzialna konsumpcja

Odpowiedzialna Konsumpcja ( Eng.  Odpowiedzialna konsumpcja ) lub zrównoważona konsumpcja , zrównoważona konsumpcja – koncepcja w gospodarce , co oznacza, oszczędzając wykorzystanie zasobów naturalnychw ramach zaspokajania tylko niezbędne wymogi .

Odpowiedzialna konsumpcja jest jednym z 12 punktów na liście 17 celów globalnych [1] , zdefiniowanych przez ONZ dla światowych liderów – prezydentów, marek modowych, korporacji. Ruch jest aktywnie wspierany przez działania i aktywność społeczną znanych firm i celebrytów na różnych poziomach.

Historia problemu

  1. Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego [2] , w roku 1798 Thomas Malthus ostrzegał przed konsekwencjami przeludnienia .
  2. 1972 rok. Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie problemów środowiska [3] . Główne przesłanie – odpowiedzialna konsumpcja poprawia życie narodów.
  3. 1992 rok. Konferencja ONZ w sprawie środowiska i rozwoju. Pojawia się problem gwałtownego pogorszenia się stanu naszej planety.
  4. 2003 rok. Rozpoczęcie procesu Marrakeszu dotyczącego zrównoważonej konsumpcji i produkcji [4] , opracowanego na 10 lat.
  5. 2012 rok. Konferencja Organizacji Narodów Zjednoczonych na temat zrównoważonego rozwoju , która oficjalnie świętowała sukcesy w procesie Marrakeszu.

Zasady odpowiedzialnej konsumpcji

  1. Zminimalizuj gromadzenie zasobów naturalnych i wszelkich innych.
  2. Zmniejsz ilość odpadów poprzez ponowne użycie.
  3. Korzystaj z zasobów odnawialnych.
  4. Przedstaw produkty o długim cyklu życia.
  5. Dziel się doświadczeniami z przyszłymi pokoleniami.

Odpowiedzialna konsumpcja w społeczeństwie

Wśród marek związanych z ideą odpowiedzialnej konsumpcji IKEA [5] była wielokrotnie zauważana z pełnym przejściem na diody LED, HM i Walmart, które wzięły udział w tygodniu “Zielone Życie” w Chinach [6] . W świecie mody znane ustniki – Vogue, Glamour, GQ – stały się podstawą do rozpowszechniania idei wtórnej konsumpcji.

5 sposobów na odpowiedzialną konsumpcję

  1. Aby mieć nie więcej niż 100 rzeczy. W 2008 roku Dave Bruno rozpoczął ruch The 100 Thing Challenge. Jego wystąpienie na konferencji TED [7] obejrzało ponad 100 tysięcy osób.
  2. Ustaw priorytety. Peter Walsh ru en twierdzi, że jeśli ustanowisz jasne priorytety i cele, oddanie drobnych rzeczy będzie łatwiejsze.
  3. Wydawaj pieniądze na wyświetlenia. Zakup rzeczy jest koniecznie związany z koncepcją adaptacji hedonistycznej , a to nie dotyczy wyświetleń.
  4. Tymczasowo porzuć elektronikę, aby wykluczyć zakupy w Internecie.
  5. Nie kupuj, ale dzierżawę. Być może to najprostszy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na naprawdę ważnych rzeczach, od razu czerpiąc największe korzyści. Kupując, przepłacasz 10 razy, abyś mógł zostać uznany za właściciela rzeczy, nie korzystając ze swoich zasobów nawet o 50%.

Zobacz także

  • Konsumpcja etyczna
  • Współwspółpraca
  • Konsument
  • Przeciwdziałanie konsumpcji
  • Społeczeństwo konsumenckie

Notatki

  1. ↑ http://www.globalgoals.org/en/global-goals/responsible-consumption/
  2. ↑ http://www3.weforum.org/docs/WEF_ENV_SustainableConsumption_Book_2013.pdf
  3. ↑ http://www.un.org/en/documents/decl_conv/declarations/declarathenv.shtml
  4. ↑ https://esa.un.org/marrakechprocess/
  5. ↑ http://www.ikea.com/ms/en_US/this-is-ikea/people-and-planet/sustainable-life-at-home/
  6. ↑ http://green-city.su/%EF%BB%%FFza-razumnoe-potreblenie/
  7. ↑ https://www.youtube.com/watch?v=Q7VUpYpTwI8

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *