Ocena oddziaływania na środowisko

ocena oddziaływania na środowisko (OOŚ, EIA ( ang.  Environmental ocena skutków ) – Termin Międzynarodowego Stowarzyszenia dla oceny oddziaływania na środowisko (IAIA, Międzynarodowe Stowarzyszenie ocenach oddziaływania ) przeznaczonej do określenia rodzaju, intensywności i nasilenie efektu jakichkolwiek planowanych. działalności gospodarczej na środowisko i zdrowie ludzi.

OOŚ odnosi się do kierunku, który ma wspólną ocenę programu ” marki parasolowej ” .

Prowadzenie OOŚ jest określone w ustawie federalnej “O przeglądzie środowiska” [1] dla wszystkich rodzajów planowanych działań gospodarczych lub innych.

EIA proponowanych działań gospodarczych i innych na środowisko przyczynia się do wspierania decyzji w zakresie zarządzania w zakresie ochrony środowiska na realizację planowanej działalności gospodarczej i innych poprzez identyfikowanie ewentualnych niekorzystnych skutków, oceny oddziaływania na środowisko, z uwzględnieniem opinii publicznej , rozwój środków w celu zmniejszenia i zapobiegania ekspozycji.

Uczestnicy EIA

W procedurze OOŚ uczestniczy klient, wykonawca oceny skutków oraz społeczeństwo.

Klient – osoba fizyczna lub prawna odpowiedzialna za przygotowanie dokumentacji dla planowanych działań zgodnie z wymogami regulacyjnymi dla tego typu aktywności w ocenie oddziaływania na środowisko.

Wykonawca robót w sprawie oceny oddziaływania na środowisko – osoba fizyczna lub prawna, która przeprowadza ocenę oddziaływania na środowisko, której Klient uzyskuje prawo do wykonywania pracy w celu oceny wpływu na środowisko. Wykonawca jest odpowiedzialny za kompletność i wiarygodność ocen, zgodność z ich normami i standardami środowiskowymi.

Przy przeprowadzaniu TOR dla wykonawcy EIA prowadzi badania w celu oceny wpływu projektu, biorąc pod alternatyw rachunków, celów działalności, sposobów ich osiągnięcia, i tak dalej. E., którego rezultatem jest wstępna wersja materiałów z oceny skutków, z którego klient wprowadza opinię publiczną. Po przeanalizowaniu uwag społeczeństwa i wyników przesłuchań publicznych wykonawca przygotowuje ostateczną wersję materiałów dotyczących oceny skutków. Ostateczna wersja OOŚ została przedłożona do oceny stanu środowiska w ramach innej dokumentacji przedprojektowej i projektu. Możliwe jest także przeprowadzenie publicznego przeglądu środowiskowego.

Trzecią stroną EIA jest społeczeństwo regionu. Można go włączyć do procesu proceduralnego na etapie przedstawiania wstępnych informacji i na etapie OOŚ. Weź udział w publicznych przesłuchaniach, publicznych dyskusjach.

Procedura

Wymagania dla programisty

  • Określenie cech stanu środowiska w rejonie lokalizacji obiektu;
  • analiza gatunków, główne źródła i intensywność istniejącego wpływu technogenicznego na rozważanym obszarze;
  • identyfikacja charakteru, wielkości i intensywności proponowanego oddziaływania projektowanego obiektu na komponenty środowiska w procesie budowy i eksploatacji;
  • opis celów realizacji proponowanych działań, możliwe alternatywy;

Zasady OOŚ

  • Zastosowanie EIA jako narzędzie do tworzenia decyzji na najwcześniejszych etapach projektowania i dostępności w tych samych etapach informacji o rozwiązaniach projektowych dla publiczności;
  • uwzględnienie we wzajemnych relacjach wskaźników technologicznych, technicznych, społecznych, ochrony przyrody i ekonomicznych propozycji projektów;
  • alternatywne rozwiązania projektowe, tworzenie nowych opcji;
  • odpowiedzialność klienta (inicjatora) działania za konsekwencje realizacji decyzji projektowych.

Klient zapewnia finansowanie wszystkich procedur OOŚ.

Ocena oddziaływania na środowisko obejmuje:

  • określanie potencjału zasobów terytoriów i stanu tła środowiska;
  • opracowanie programu OOŚ;
  • ocena alternatywnych opcji dla budownictwa lub działalności gospodarczej;
  • ocena wielkości i czasu trwania potencjalnego oddziaływania projektu na środowisko;
  • Monitorowanie wpływu projektu na środowisko;
  • opracowanie środków i środków mających na celu zmniejszenie wpływu na środowisko;
  • przesłuchania publiczne [2] i przegląd środowiskowy ;
  • sporządzanie raportów z analizy oddziaływania projektu na środowisko.

Ostateczna wersja materiałów OOŚ powinna zawierać protokoły przesłuchań publicznych [3] .

Etapy postępowania

Zgodnie z metodologią Międzynarodowej Organizacji Oceny Wpływu, proces OOŚ jest sekwencyjnym przejściem w następujących etapach:

  1. Screening , w którym określa się, czy konieczna jest ocena projektu pod kątem oddziaływania na środowisko i jak szczegółowa.
  2. Scopping to identyfikacja problemów i sfer wpływów, które wydają się ważne, a także identyfikacja źródeł informacji do EIA
  3. Ewaluacja alternatywnych projektów , której rezultatem jest określenie najbardziej preferowanego, przyjaznego dla środowiska sposobu osiągnięcia wyznaczonych celów
  4. Ocena skutków – określenie i prognozowanie stopnia ekologicznego, biologicznego i społecznego wpływu projektu

Na etapie oceny wpływu analizowane są ilościowe wskaźniki oddziaływania, a mianowicie:

  • intensywność oddziaływania (zanieczyszczenia wpływające w jednostce czasu)
  • Specyficzna siła uderzenia (odbiór zanieczyszczeń na jednostkę powierzchni)
  • okresowość efektu w czasie (dyskretna, ciągła, pojedyncza ekspozycja)
  • czas trwania ekspozycji (rok, miesiąc itd.)
  • przestrzenne granice oddziaływania (głębokość, rozmiar i kształt strefy uderzenia)
  1. Zarządzanie wpływem na środowisko – ustalenie działań niezbędnych do eliminacji, minimalizacji lub rekompensaty niekorzystnych skutków wprowadzenia programów, realizacji projektów itp.
  2. Ocena istotności jest ustaleniem względnego znaczenia i akceptowalności innych składników oddziaływania na środowisko (na przykład tych, których nie można wyeliminować). Celem tego etapu jest zmniejszenie początkowej listy wpływów, wybierając tylko te, które charakteryzują się największą intensywnością i czasem trwania. Stosuje się następujące kryteria istotności:
  • znaczny obszar oddziaływania
  • wpływ na obszary szczególnie chronione
  • szczególnie niebezpieczna produkcja
  1. Przygotowanie sprawozdania z przebiegu OOŚ
  2. Podejmowanie decyzji – przyjęcie projektu lub odmowa jego realizacji, a także ustalenie warunków jego realizacji
  3. Nadzór nad przestrzeganiem określonych warunków dla projektu, monitorowanie stopnia wpływu projektu na środowisko, a także skuteczność działań mających na celu ograniczenie negatywnych konsekwencji.

OOŚ w innych krajach

Na Ukrainie

W wyniku zmian w systemie prawnym podmiot gospodarczy musi od tej pory ocenić wpływ na środowisko (ATS). ATS wysuwa żądania dotyczące bezpieczeństwa ekologicznego, racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych, minimalizacji szkodliwego oddziaływania na środowisko w procesie podejmowania decyzji o realizacji zaplanowanych działań. Rezultatem oceny skutków jest opracowanie odpowiedniej oceny wpływu na środowisko.

Głównym punktem zmian jest zastąpienie wniosków państwowej wiedzy ekologicznej wnioskami dotyczącymi oceny wpływu na środowisko. Bez opinii na temat oceny oddziaływania na środowisko przedsiębiorstwo nie może prowadzić planowanych działań. [4]

Literatura i źródła

  • Inwazja środowiska naturalnego. Ocena wpływu (główne przepisy i metody) / Ed. Reteyuma A. Yu. // M.: Progress, 1983. 191 str.
  • Ocena oddziaływania na środowisko i ekspertyzy środowiskowe, St. Petersburg, 2006. ( Spis treści .
  • Ocena wpływu projektu Nord Stream na środowisko .

Notatki

  1.  ПРПЦ-ПГП: Федеральный закон об экологической экспертизе / Документы / Гражданская экспертиза
  2.  http://www.gov.spb.ru/law?d&nd=8419770&prevDoc=8419770&spack=110listid%3D010000000100%26listpos%3D71%26lsz%3D961%26nd%3D9100074%26nh%3D0%26start%3D60%26
  3.  http://www.ui.kg/inc/citdem/rus/hearing_handbook_rus.pdf
  4.  Оценка воздействия на окружение (ru-RU), MCL – профессиональные услуги менеджмента, консалтинга и права в области экологииПроверено 23 ноября 2017.

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *