Naturalny czynsz

Czynsz naturalny to dodatkowy dochód otrzymany ponad pewien zysk z pracy i wydatkowanego kapitału; tworzenie czynszów ze względu na bardziej korzystnych warunkach, w których jeden użytkownik zasobów naturalnych w obecności innych, na przykład ze względu na identyfikacji, poszukiwań i wydobycia zasobów naturalnych z najlepszych cech górniczych i geologicznych, tym wyższa produktywność formacja, położenie, zasoby naturalne , najlepsze warunki klimatyczne, wyższe naturalny płodność ziemia, ma przywilej i tak dalej.

Podstawy teorii stosunków najmu zostały określone przez V. Petty’ego, A. Smitha , Ricardo i K. Marksa . Jednak te prace zostały napisane przede wszystkim w odniesieniu do ziemi.

W pracach wielu autorów, na przykład Astahova L. S., Ahatova AG, Kantora E. L., Milovidova KN, Nazarova V. I. i wsp., Różnicowy naturalny wynajem domyślnie uznawane obowiązkowy element oceny ekonomicznej naturalnych zasoby .

Według A. Akhatova [1] naturalny czynsz można wynająć dyferencjał I, II, a także bezwzględny czynsz. Ten sam autor klasyfikuje naturalną wynajęcie typu w górnictwie i geologicznego, górniczego, wody, ziemi, lasów i tak dalej. D., i okazuje się, że różnica czynsz II jest możliwe tylko dla odnawialnych zasobów naturalnych.

Notatki

  1.  wynajem Ahatov A. G. różnicowego i ocena ekonomiczna resursov mineralnej m.:. AST-Press, 1996.-240 z,. ISBN 5-214-00223-8 , nakład 5000 egz.

Literatura

  • Milovidov KN Kryteria i metody oceny efektywności odtwarzania zasobów ropy i gazu. – Moskwa: Nedra, 1989.
  • Nazarov VI Ekonomiczne problemy rozwoju zasobów ropy i gazu. – Moskwa: Nedra, 1989.
  • Akhatov AG, Ilyinskiy AA Zasoby ropy i gazu w Rosji na przełomie wieków (ekonomiczne, ekologiczne i ekonomiczne). – Moskwa: Nedra, 1998. – 432 pp., ISBN 5-247-03805-3 .
  • Akhatov AG, Ilyinsky AA, Muslimov R. Kh. Planowanie biznesowe w górnictwie i przedsiębiorstwach geologicznych. – Moskwa: Nedra, 1977. – 240 str., ISBN 5-247-03755-3 .
  • Ahatov A.G. Kantor E.L. stosunki Nazarov VI wynajem i dzierżawy w systemie wartościowania mineralnych resursov.- Kazan Tatknigoizdat, Ecopolis 1995.
  • Razovsky Yu V. Wynajem gór (ekonomia i prawodawstwo) .- Moskwa: Economics, 2000, ISBN 5-282-01991-4 .

Start a Conversation

Your email address will not be published.