Najlepsza istniejąca technologia

Zgodnie z zasadą NST normalizacja negatywnego wpływu na środowisko powinna opierać się na technologiach, które spełniają najnowsze dostępne z ekonomicznego punktu widzenia osiągnięcia naukowe, przy minimalnym wpływie na ekosystemy.

Powstanie i rozwój w UE

Po raz pierwszy zasada ” najlepszych dostępnych technologii, bez nadmiernych kosztów » (Best Available Techniques, bez powodowania nadmiernych kosztów (BATNEEC) została sformułowana w dyrektywie przez Grupę Roboczą ds powietrza (dyrektywa ramowa w sprawie powietrza (AFD) w 1984 roku i odnosi się do emisji zanieczyszczeń do powietrze z dużych przedsiębiorstw przemysłowych.

W 1996 r. Zasada ta została ponownie przemyślana i określona w dyrektywie IPPC 96/61 / WE [1] i rozważyła zastosowanie najlepszych dostępnych technologii dla trzech składników środowiska – powietrza atmosferycznego, wody obiekty i gleby.

Dyrektywa 96/61 WE przewidywała ustanowienie ograniczeń w zakresie negatywnego wpływu na środowisko w oparciu o najlepsze dostępne technologie.

Przy opracowywaniu dyrektywy w UE opracowano i zatwierdzono katalogi sektorowe najlepszych dostępnych technologii (najlepsze dostępne techniki REFerences – BREF) [2] .

Rozwój w Federacji Rosyjskiej

Obecnie Federacja Rosyjska opracowuje jedynie regulacyjne i prawne ramy dla przejścia do normalizacji negatywnego wpływu na środowisko przy użyciu NST. Odpowiednia ustawa została opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Federacji Rosyjskiej [3] .

Interesujące fakty

W dosłownym tłumaczeniu «najlepszych dostępnych technik» – «najlepszej dostępnej technologii”, ale termin «najlepiej stosować w rosyjskiej przepisy dotyczące ochrony środowiska istniejących technologii». Taka interpretacja terminu powoduje dyskusję pomiędzy specjalistami w dziedzinie ochrony środowiska w branży, ponieważ “istniejący” implikuje jedynie fakt istnienia takiej technologii i “dostępny” – także fakt jej dostępności.

Notatki

  1. ↑ Zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola: dyrektywa IPPC
  2. ↑ Europejskie Biuro IPPC zarchiwizowane 15 lipca 2012 r.
  3. ↑ Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Ekologii Federacji Rosyjskiej

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *