2006 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem pustyń i pustynnienia przez Zgromadzenie Ogólne na swoim pięćdziesiątym ósmym sesji (rozdzielczość 58/211 z dnia 23 grudnia 2003) [1] .
Cele i cele
Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało wszystkie odpowiednie organizacje międzynarodowe i państwa członkowskie do wspierania działań związanych z pustynnieniem i degradacją ziemi, które będą organizowane przez dotknięte nią kraje, w szczególności kraje afrykańskie i kraje najsłabiej rozwinięte . Wszystkie kraje zostały poproszone o ustanowienie komitetów krajowych i punktów centralnych oraz o świętowanie Roku poprzez prowadzenie odpowiednich działań.
Zgromadzenie z zadowoleniem przyjęło mianowanie honorowych przedstawicieli Organizacji Narodów Zjednoczonych w ramach Międzynarodowego Roku Pustynnienia i Pustynnienia i zaleciło, aby Sekretarz Generalny mianował w tym względzie dodatkowych przedstawicieli, aby ułatwić pomyślne wdrożenie światowego programu Roku (rezolucja 60/200). [2] .
Celem jest rozwiązanie problemu pustynnienia i degradacji gleby, zwalczanie ubóstwa wynikającego z degradacji gleby poprzez mobilizację wystarczających środków finansowych, transfer technologii i budowanie potencjału na wszystkich poziomach.
W związku z tym postanowiono zintensyfikować wdrażanie Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia w krajach doświadczających poważnej suszy i / lub pustynnienia, w szczególności w Afryce .
Okres od stycznia 2010 r. Do grudnia 2020 r. Został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Dekady ONZ w sprawie pustynnienia i zwalczania pustynnienia . Jego celem jest promowanie działań na rzecz ochrony suchych terenów (rezolucja 62/195 z 2007 r.). [3] .
Zobacz także
- Organizacja Narodów Zjednoczonych
- Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu
- Światowy dzień walki z pustynnieniem i suszą
- Dekada ONZ w sprawie pustynnienia i walki z pustynnieniem
- Międzynarodowe prawo ochrony środowiska
Notatki
- ↑ Uchwała 58/211 przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych: Międzynarodowy Rok Pustyni i Pustynnienia, 2006
- ↑ Uchwała 60/200 przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych: Międzynarodowy Rok Pustyni i Pustynnienia, 2006
- ↑ Rezolucja 62/195 przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych: sprawozdanie Rady Zarządzającej Programu Środowiska Narodów Zjednoczonych na dwudziestej czwartej sesji