Hipoteza Gaji

Gaia hipotezy ( ang.  Hipoteza Gai ) – hipoteza Ziemi jako superorganizm , które w wyniku samokontroli jest w stanie utrzymać podstawowe parametry medium na stałym poziomie. Tak więc, przy różnych poziomach energii pochodzących od Słońca , temperatura powierzchni planety może pozostać w przybliżeniu na tym samym poziomie. Proponuje w latach 1970 -tych przez brytyjski ekolog James Lovelock ( ang.  James Ephraim Lovelock ).

Nazwa ” Gaia ” odnosi się do bogini ziemi w starożytnej greckiej mitologii .

Prehistoria

Poprzednik Lovelock był Dzheyms Hatton , „ojciec” nowoczesnej geologii [1] : jest on jeszcze w 1785 roku sugerował, że Ziemia – żywym super-organizm, który ma swój własny metabolizm i oddechowy (które i wyraził procesów geologicznych – takich jak na przykład erozja). Idee Hattona zostały pochowane przez Darwina, który twierdził, że w trakcie doboru naturalnego żywe organizmy przystosowują się do warunków, jakie może im dać planeta.

Teoria Lovelocka

Dzheyms Lavlok , brytyjski chemik, który został zaproszony do Kalifornii przez amerykańską agencję kosmiczną , przygotowuje się do uruchomienia szereg sond został zaprojektowany w celu oceny stopnia prawdopodobieństwa istnienia życia na Marsie i Wenus i tworzenie narzędzi do identyfikacji malutkie stężenia niektórych pierwiastków chemicznych w atmosferze . Lovelock wskazał na metodologiczną pomyłkę (nie można przewidzieć, które życie chemiczne “karmi”, powinniśmy opracować ogólną zasadę poszukiwania życia w kosmosie) i sformułowali własną metodę analizy entropii. W martwym świecie, entropiarośnie. Atmosfera martwej planety pozostawiona sama sobie prędzej czy później równoważy jej treść, osiągając resztę energii. Przeciwdziała temu entropowemu wzrostowi życia, pochłaniając energicznie aktywne elementy i wyrzucając martwy żużel. W związku z tym planeta z atmosferą dwutlenku węgla prawie na pewno musi być bez życia. Wręcz przeciwnie, obecność tlenu powinna wskazywać na obecność życia.

We wrześniu 1965 r. Lovelock doszedł do wniosku, że ziemskie życie nauczyło się utrzymywać niezbędne warunki istnienia, wchodząc w formę wzajemnie korzystnej współpracy z planetą. Pisarz William Golding zaprosił Lovelocka, by nazwał teorię na cześć starożytnej greckiej bogini Ziemi – hipotezę Gaji .

NASA spotkała się z hipotezą wrogości, ponieważ do tego czasu było już wiadomo, że Mars i Wenus “oddychają”, głównie dwutlenek węgla. Dobrze znany biolog Richard Dawkins sformułował kategoryczne stwierdzenie, że “hipoteza Gaji” jest sprzeczna z teorią ewolucji Darwina .

Pierwsze potwierdzenie

Na początku lat siedemdziesiątych adwokaci i zwolennicy zaczęli pojawiać się w teorii Lovelocka. W 1970 roku Lynn Margulis , biolog z Boston University , sugerował, że łączący rolę w interakcji między życiem a planety powinny odgrywać mikroorganizmów . Lovelock dokonał słynnej “prognozy siarkowej”. Do tego czasu istniała opinia, że ​​siarka, wypłukana do oceanu z gleby, powróciła na ziemię w postaci siarkowodoru. Lovelock wyrażone w tej kwestii, w 1971 roku zorganizował ekspedycję badawczą na pokładzie RV Shackleton udowodnił, że siarka unosi się do atmosfery jako siarczek dimetylu (DMS), produkowane przez rozkładające się glony. Hipoteza Gaji otrzymała pierwsze praktyczne potwierdzenie.

Decydującą rolę odgrywa w jego formacji stworzony Lovelock Computer World daisyworld – model życia planetarnego, opartego właśnie na zasadach darwinowskiej teorii ewolucji. W 2002 roku, jeden z wyznawców Lovelock, ewolucjonista Tim Lenton (University of East Anglia ), złożył oświadczenie, że hipoteza nie jest sprzeczna z teorią Darwina, ale uzupełnia. Rok później, Takeshi Sugimoto (Kanagawa University) pokazał, jak otworzyć procesy dostosowawcze Darwin stymulować procesy „geeobraznye”, pomagając wzmocnić swoją pozycję życia na naszej planecie.

Nowoczesne badania

W 2008 roku grupa naukowców pod kierunkiem prof Brent Kraystnera ( inż.  Brent Christner ) z Wydziału Nauk Biologicznych ( Eng.  Wydziału Nauk Biologicznych ) Louisiana State University odkryli, że za edukację prawie wszystko wytrącania może być odpowiedzialne bakterie, w szczególności, Pseudomonas syringae . Udowodniono, że bakterie mogą podróżować z chmurami na duże odległości i powodują opady na całym świecie w dość wysokich temperaturach. To odkrycie jest kolejnym potwierdzeniem hipotezy Gai [2] .

Hypothesis Medea

Główny artykuł: Hipotezy Medei

Według biologa, profesora Petera Warda ( Piter Ward ), idea Ziemi jako superorganizmu wspierającego życie na planecie jest błędna [3] . Przypomina, że ​​większość masowych wymierzeń na Ziemi nie wystąpiła z przyczyn zewnętrznych, ale wewnętrznych, na przykład geologicznych. Według Ward, Ziemia nie może się “wyleczyć”, jeśli nagle ludzkość zniknie, nie ma ona hipotetycznej “mądrej samoregulacji”. Ward sugeruje użycie obrazu Ziemi nie dla Gai, ale dla innej mitycznej postaci – Medei , która zabiła własnych synów.

Połączenie z ideami VI Vernadsky’ego

Hipoteza Gai zwraca uwagę na wypowiedzi VI Vernadsky o wyjątkowo dużej roli żywej materii (organizmy żywe, fauny i flory) w kształtowaniu powierzchni Ziemi, chemicznych i fizycznych właściwości biosphere, atmosfera hydrosferą [4] .

Hipoteza Gaja we współczesnej kulturze

 • Jednym ze zwolenników teorii Lovelock był ayzek Azimow , zawarte go w swoich pracach; w jego cyklu powieści „ Baza ” Model Gaia, w którym wszystkie istoty żywe i nieożywione obiekty połączone razem jako jeden organizm, stając wybór ludzkości spośród kilku opcji rozwoju galaktyki i życia: bohater, jako wybrany przedstawiciel ludzkości, z trzech opcji proponowanych wybiera Galaxia – live galaktyka.
 • Pewna zbieżność z hipotezami Gaye’a jest obecna w serii książek ” Ringing Cedars of Russia ” autorstwa Vladimira Megre .
 • Piosenka teorii Gai mają Tiamat ( «Gaia», płyta Wildhoney ), z Stratovarius , Devin Townsend , Valensia Reilly Maggie i Exit-13 .
 • W filmie ” Final Fantasy: Spirits Within ” teoria ta stanowiła podstawę fabuły. Ziemia (Gaja) w filmie pomogła poradzić sobie z globalnym zagrożeniem dla ludzkości.
 • W grach z serii ” Final Fantasy ” w ogóle, teoria Gai jest często podstawą światów. Na przykład w grze “Final Fantasy 7”, gdzie ludzie nauczyli się otrzymywać energię z pola energetycznego Ziemi.
 • Akcja filmu w reżyserii Dzheymsa Kemerona „ Avatar ” był pomysł, że Ava – jest duszą biosferze Planeta Pandora superorganizm. Ava, których mieszkańcy byli w stanie komunikować się poprzez neyrointerfeysnyh warkocze, które są podłączone bezpośrednio do systemu korzeniowego, przyszedł, aby pomóc mu podczas ostatniej walki z ludźmi, co daje imponującą zoopodkrepleniya polu bitwy.
 • W trzeciej książce z powieści science fiction autorstwa Vladimir Kuzmenko „ Drzewo Życia ” akcja toczy się na planecie szczęśliwym, gdzie roślinność tworzy jednomyślna super-organizm, który steruje całą biosferę. Osoby, które odwiedziły naszą planetę, zwane otwarcie nazwy roślin Cybele bogini umysłu.
 • Planet Penelope w twórczości Kiry Bulycheva
 • ” Niezłomna planeta ” Harry’ego Harrisona
 • ” Większe i wolniejsze imperia ” Ursula Le Guin – roślinny świat planety, na który przybywa załoga statku kosmicznego, jest związany wspólnym systemem korzeniowym i ma jednego superumysłowego.
 • W historii Arthura Conana Doyle’a “Kiedy Ziemia krzyknęła”. Tam Ziemia jest żywą istotą, podobnie jak inne planety w Układzie Słonecznym
 • W większości dzieł Księżyca Typu jest Gaja – umysł i wola Ziemi, inne planety również mają swój własny umysł.
 • W dzienniku Pierce’a Anthony’ego “Khtona” i “Fluoru” wspomniano o społeczności żywych inteligentnych planet.

Zobacz także

 • Biosfera
 • Noosfera
 • Tehnogayanism
 • Świat Daisy

Notatki

 1. ↑ www.ed.ac.uk. James Hutton zarchiwizowany 1 listopada 2007.
 2. ↑ Deszcz i śnieg pojawiają się z powodu bakterii w chmurach . www.membrana.ru (3 marca 2008 r.). Zweryfikowano 1 czerwca 2010. Zarchiwizowane 21 lutego
 3. ↑ Kwitnąca Ziemia jest nieprzychylna dla życia . www.membrana.ru (21 marca 2009). Zweryfikowano 1 czerwca 2010. Zarchiwizowane 21 lutego
 4.  Biosfera Vernadsky VI. Moskwa: Izd. dom Noosfery, 2001, 244 pkt. (pierwsze wydanie – w 1926 r.)

Start a Conversation

Your email address will not be published.