Gatunki najmniej zagrożone

Formy ramach najmniej zagrożonego ( Eng.  Least tonącego koncernu LC ) – o stan ochrony , który jest Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i przypisuje do gatunkówlub taksonów , które nie zostały włączone do innej kategorii, a zatem nie wystąpić zagrożenia dla ich istnienia. Należą do nich najbardziej rozpowszechnione i kwitnące gatunki, takie jak pszczoła miodna , szary szczur , niebieska gołębica . Zwykle nie są wymienione w Czerwonych Książkach, ale indywidualne populacje i podgatunki mogą być zagrożone – na przykład puma powszechna w obu Amerykach ma status “pod najmniejszym zagrożeniem”, podczas gdy mała puma z Florydy jest zagrożonym podgatunkiem.

Według danych z 2006 r. Kategoria ta obejmuje 15636 taksonów. Łączna liczba gatunków w tej kategorii wynosi 14033. Również na liście znajduje się 102 podgatunki zwierząt i 1500 taksonów królestwa roślin (1410 gatunków, 55 podgatunków, 35 odmian). W 2008 r. Oficjalnie włączono ludzi do tej kategorii [1] .

Notatki

  1. ↑ Czerwona lista IUCN – Homo sapiens . Czerwona lista zagrożonych gatunków IUCN  (niedostępny link – historia ) . Zweryfikowano 7 stycznia 2011 r. Zarchiwizowano 24 stycznia 2010 r.

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *