Ekran dźwiękochłonny

Tarcza hałasowa – konstrukcja zbudowana wzdłuż dużych alei, autostrad, linii kolejowych w celu zmniejszenia hałasu. Z reguły znajduje się na autostradach o dużej prędkości przechodzących przez obszary mieszkalne i biurowe. Instalacja ekranu może znacznie podnieść cenę nieruchomości i ziemi w tym obszarze, a także zmniejsza hałas o 8-24 decybeli .

Funkcje

Osłony akustyczne, jak sama nazwa wskazuje, chronią pobliskie domy przed hałasem, a także zatłoczonymi miejscami (przystankami transportu publicznego, parkami). Montaż takich konstrukcji jest ekonomicznie uzasadniony na gęsto zaludnionych obszarach, gdzie wykrywanie drogi w odległości od budynków mieszkalnych i biurowych jest niemożliwe. Na przykład Trzeci Pierścień Transportowy na wielu stronach wyposażony jest w ekrany dźwiękochłonne.

Możliwa sytuacja odwrotna, gdy wcześniej wybudowana droga jest zabudowana domami. Na przykład obwodnica moskiewska w momencie ukończenia budowy ( 1960 r. ) Została przeprowadzona w obszarach pustynnych, obecnie na większości obiektów po obu stronach buduje się domy.

Oprócz tej funkcji, ekrany chronią przechodniów i ludzi mieszkających w pobliżu pyłu i brudu drogowego w okresie jesienno-wiosennym i oślepiających reflektorów (w przypadku ekranów nieprzezroczystych) w różnym stopniu. W razie wypadku chroni przechodniów przed gruzem. Tak więc nawet przy przejeździe w pobliżu ruchliwej autostrady – możliwe jest stworzenie cichej dzielnicy mieszkalnej, dzięki której można efektywniej wydać miejskie tereny.

Ponadto osłona przed hałasem może ograniczać widoczność prywatnej własności za ekranem, a nie estetyczne krajobrazy (składowiska, strefy przemysłowe, tory kolejowe i składy, obszary o niekorzystnych warunkach gospodarowania).

Osłony przeciwhałasowe inne niż główny cel (ochrona otoczenia przed efektami szumowymi) mogą mieć dodatkowe funkcje. Na przykład w Niemczech ekrany dźwiękochłonne mają właściwości pochłaniania szkodliwych substancji, a także instalują panele fotowoltaiczne, które wytwarzają energię elektryczną z powodu światła słonecznego [1] .

Rodzaje

Ekrany podzielone są na kilka typów:

  • według rodzaju ochrony przed hałasem:
    • dźwiękochłonne;
    • dźwięk odbijający;
    • połączone;
  • poprzez transmisję światła:
    • przezroczysty;
    • barwione;
    • nieprzejrzysty;
    • z przezroczystymi wkładkami.

Budowa

W zależności od rodzaju ekranu użyte materiały mogą się znacznie różnić. W przypadku ekranów przezroczystych i przyciemnianych stosuje się głównie pleksiglas. W przypadku ekranów dźwiękochłonnych stosuje się szkło laminowane lub perforowaną blachę z pochłaniającą dźwięk ścianą tylną. W ten sposób energia kinetyczna dźwięku zostaje zgaszona między dwiema warstwami materiału.

Przejrzyste bariery pozwalają nie zakłócać wyglądu miasta, a także poprawiają bezpieczeństwo ruchu dzięki większemu kątowi widzenia, lepszemu oświetleniu trasy; kierowcy i piesi mogą wzrokowo obserwować znane miejsca w mieście . Połączone ekrany z przezroczystymi wkładkami zmniejszają zmęczenie, ponieważ monotonia toru negatywnie wpływa na reakcję kierowców, ponadto kierowca może zasnąć za kierownicą lub nie odczuwać rzeczywistej prędkości ruchu. [2]

Bariery są zwykle wykonywane w postaci paneli z belkami nośnymi po lewej stronie, a po prawej istnieje możliwość wykonania otworów na przejazd pojazdów lub przejście pieszych. Zwykle w górnej części panelu są wygięte w kierunku źródła hałasu lub są pochylone w kierunku źródła. W ten sposób zmniejsza się kąt, w którym szum wpływa do otoczenia.

Szermierka jest możliwa na dwa sposoby:

  • odizolować źródło hałasu – ekran od strony budynków mieszkalnych lub, w razie potrzeby, po obu stronach wzdłuż drogi lub torów kolejowych;
  • odizolować obiekt hałaśliwości – od strony trasy (z 2-3 stron) lub, jeśli to konieczne, zbudować zamkniętą (z każdej strony) barierę.

Wady

  • Tworzy poczucie ograniczonej przestrzeni dla kierowców.
  • Redukcja iluminacji i ograniczenia widzenia, zniekształcenie koloru i obrazu.
  • Ogranicza dostęp do odcinka trasy krok po kroku (w przypadku konieczności natychmiastowej pomocy lub konieczności natychmiastowego opuszczenia odcinka trasy), dzieli teren na 2 odcinki (szczególnie ważne dla kolei).
  • Koszt materiałów wynosi średnio od 3 do 10 tysięcy rubli za 1 m2, bez uwzględnienia prac instalacyjnych, a efektywna wysokość wynosząca co najmniej 4 m jest zalecana dla skutecznej ochrony przed hałasem i 5 m dla marginesu po obu stronach.
  • Podczas instalowania paneli odblaskowych moc akustyczna praktycznie nie zmniejsza swojej wytrzymałości i zmienia jedynie kierunek, który tworzy strumień skierowany ku górze, który ogłusza mieszkańców wyższych pięter, latające ptaki i powoduje wzrost wibracji powietrza nad drogą.

Notatki

  1. ↑ Zmniejszenie poziomu szkodliwych substancji i produkcji energii elektrycznej za pomocą ekranów akustycznych
  2. ↑ Osłony przeciwhałasowe: wszechstronność w konstrukcji

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *