Dekada Narodów Zjednoczonych na rzecz pustynnienia i walki z pustynnieniem została ogłoszona przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych i trwa od stycznia 2010 r. Do grudnia 2020 r. Jego celem jest promowanie działań na rzecz ochrony suchych terenów (rezolucja 62/195 z 2007 r.). [1] .
Kampania, prowadzona w ramach Dekady, ma przyczynić się do realizacji strategii na lata 2008-2018. wdrażanie Konwencji ONZ w sprawie zwalczania pustynnienia . Sekretarz Generalny ONZ złoży sprawozdanie z wykonania rezolucji na 69 sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ .
Cele i cele Dekady
Zgodnie z treścią rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ 64/201, Dekada jest wezwana do podniesienia świadomości społecznej na temat przyczyn degradacji ziemi i pustynnienia oraz sposobów przezwyciężenia tych zjawisk, do uruchomienia pomocy dla sekretariatu Konwentu w celu wspierania specjalnych inicjatyw. [2] .
Koordynacja
Odpowiedzialnymi za realizację działań i kampanii w ramach Dekady były:
- Departament Informacji Publicznej (DPI)
- Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa (IFAD)
- Konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia w tych krajach doświadczających poważnej suszy i / lub pustynnienia, w szczególności w Afryce (UNCCD)
- Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP)
- Program ochrony środowiska ONZ (UNEP)
Zobacz także
- Konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia
- Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu
- Światowy dzień walki z pustynnieniem i suszą
- Międzynarodowy Rok Pustyni i Pustynnienia
- Organizacja Narodów Zjednoczonych
- Międzynarodowe prawo ochrony środowiska
Notatki
- ↑ Rezolucja 62/195 przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych: sprawozdanie Rady Zarządzającej Programu Środowiska Narodów Zjednoczonych na dwudziestej czwartej sesji
- ↑ Rezolucja 64/201 przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ: Dekada Narodów Zjednoczonych w sprawie pustynnienia i walki z pustynnieniem (2010-2020)