Chamotte

Chamotte ( fr  szamot ) – ognioodporna glina , kaolin , wypalana z utratą plastyczności, usuwanie chemicznie związanej wody i doprowadzana do pewnego stopnia przez spiekanie. Ta nazwa ma również zastosowanie do innych surowców używanych do produkcji materiałów ogniotrwałych spalanych przed aglomeracją proszków zmieszanych z gliną i stabilizacji właściwości materiału.

W zależności od użytych materiałów rozróżnienia bardzo glinowy , korund , cyrkonu grog wykonane z szamotowych cegieł .

W praktyce ceramiki artystycznej szamot często nazywany jest masą plastyczną na bazie glinek o różnym składzie z dodatkiem 30-40% samego szamotu, o wymiarze 0,2-2,5 mm, a także wypalonych wyrobów z tej masy: waz z szamotami .

Pierwsze

Rumianek otrzymuje się przez prażenie w temperaturze 1300-1500 ° C w piecach, zwykle obrotowych lub kopalnianych .

Surowce wchodzą do pieca w postaci naturalnej lub w postaci brykietów przygotowanych na taśmie , rolce i innych prasach.

W zależności od stopnia spienienia wyróżnia się szamot “wyżarzany”, o absorpcji wody od 2-3 do 8-10% i “nisko spalony” – do 20-25%.

Aplikacja

Otrzymany szamot jest rozdrabniany, kruszony, a następnie dodawany jako składnik zubożający (zmniejsza plastyczność i kurczliwość podczas suszenia i prażenia) do masy do formowania wyrobów, w tym wysokotlenku glinu i innych materiałów ogniotrwałych .

Szamot jest również stosowany do produkcji dymów , mas cementowych natryskowych , jako wypełniacz betonów ogniotrwałych oraz w innych kompozycjach.

W połowie XX wieku, jako przewaga materiału, zaczęto wykorzystywać szamot do projektowania architektonicznego budynków i rzeźby na małą skalę.

Produkcja i zanieczyszczenie środowiska

W produkcji wykorzystuje się toksyczną żywicę fenolową , cykl technologiczny przewiduje prażenie w piecu, w wyniku czego powietrze wokół zakładów wytwarzających produkty szamotowe jest zanieczyszczone siarką i związkami fenolowymi [1] , [2] .

Kolejny czynnik negatywny wpływ na środowisko w produkcji szamotu – szamotu. Jeden piec obrotowy z ogniotrwałej instalacji Veliko-Anadol wytwarza rocznie około 13800 ton pyłu szamotowego. Wdychanie takiego pyłu może być czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju zawodowej choroby – krzemicy .

Wśród znanych rosyjskich przedsiębiorstw produkujących wyroby szamotowe znajdują się materiały ogniotrwałe Snegirevskiye w osadzie Snegiri pod Moskwą .

Zobacz także

  • Materiały ogniotrwałe
  • Cegły ogniotrwałe
  • Fabryka Chamotte w Belokamensky

Linki

  • W słowniku wyjaśniającym ruLib.info
  • Wielka sowiecka encyklopedia – SHAMOT

Notatki

  1. ↑ SUROWCE I MATERIAŁY WIĄŻĄCE DLA PRODUKCJI OGNIOTRWAŁEJ
  2. ↑ Gazeta. Ru | Realtors rażąco kłamią kupującym

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *