Skip to content
Jednym ruchem sprzątamy Warszawę Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
07.11.2006.
Image Nareszcie skończyły się wymówki właścicieli czworonogów, którzy bronią się przed sprzątaniem po swoich pupilach. Nie ma specjalnych koszy? Nieprawda, zebrane nieczystości można wyrzucać do wszystkich przyulicznych pojemników na śmieci. Nie mają „narzędzi” do sprzątania? Mają – wystarczy jeden RUCH. Od poniedziałku 30 października we wszystkich punktach RUCH S.A. można bezpłatnie odbierać jednorazowe zestawy do sprzątania po psach – tzw. WuCePsinki.


Konieczność sprzątania po czworonogach jest niezaprzeczalna. Codziennie na stołeczne chodniki i trawniki trafia 5,5 tony psich odchodów. Co roku budujemy zatem górę … Daje to – przy szacunkowej ilości 110 tysięcy warszawskich psów – 2 tysiące ton rocznie. Potrzeba sprzątania wynika zatem ze względów estetycznych i higienicznych /niebezpieczeństwo chorób odzwierzęcych, zwłaszcza wśród dzieci/. Jest to jednak także ich obowiązek, i to obowiązek, którego niedopełnienie może powodować karę finansową od 20 do 500zł. Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy /art. 32./ dokładnie określa obowiązki właścicieli czworonogów. Właściciele psiaków powinni zatem pamiętać, iż ich pupil ma dwa „końce”: jeśli troszczą się o właściwe karmienie, nie mogą zapominać o sprzątaniu efektów tegoż odżywiania. Chcemy uzmysłowić warszawiakom, iż powody do wstydu mają ci, którzy pozostawiają odchody swych psów, a nie ci, którzy je uprzątają.

Tak wygląda WuCePsinka
Tak wygląda WuCePsinka
 Zarząd Oczyszczania Miasta – w ramach kampanii PSIE SPRAWY WARSZAWY wprowadza pierwsze takie w Warszawie, pilotażowe działanie. Wystąpiliśmy do firmy RUCH S.A. – znanej i popularnej sieci handlowej o bardzo dużej liczbie punktów – z propozycją bezpłatnej dystrybucji jednorazowych zestawów do sprzątania. Udało się nawiązać współpracę, której owoce widać już we wszystkich punktach RUCH S.A. Teraz – wychodząc na spacer ze swoim psiakiem – będzie można, przy okazji zakupu codziennej gazety, wziąć bezpłatną WuCePsinkę. I tak we wszystkich 1204 punktach RUCH S.A. na terenie Warszawy. Proste i wygodne, prawda? Jeśli mieszkańcom stolicy spodoba się taki sposób dystrybucji zestawów, zastanowimy się nad rozszerzeniem pilotażu, który trwa do końca roku. Fundatorem zestawów jest ZOM.

Koniec z wymówkami, że „sprzątałbym, ale…” Nie ma żadnego „ale”. Nie ma problemu z zestawami. Nie ma też problemu z koszami. Zgodnie z obowiązującym od 1 września br. Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy nieczystości zebrane po swoich pupilach można wyrzucać nie tylko do koszy specjalnie oznakowanych, ale do wszystkich koszy przyulicznych. A tych mamy w Warszawie dostatek. Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada za opróżnianie 10,5 tys. koszy zlokalizowanych przy przejściach dla pieszych, w głównych ciągach ruchu pieszego i przy wejściach do stacji metra. Za kosze odpowiada także ZTM /ok. 6 tys. koszy na przystankach komunikacji miejskiej/ oraz Urzędy Dzielnic /ok. 5 tys. koszy/. Kosze rozstawiają na podległych terenach również spółdzielnie i administracje. Ogółem szacuje się, iż w stolicy funkcjonuje co najmniej 21 tys. koszy. Daje to jeden kosz na osiemdziesięciu warszawiaków. Kosze są codziennie opróżniane.

W ramach kampanii PSIE SPRAWY WARSZAWY planowane jest jeszcze ustawienie podajników na torebki do sprzątania po psach w parkach podległych Zarządowi Oczyszczania Miasta, ustawienie tabliczek „pouczająco-informacyjnych”, emisję spotów telewizyjnych i radiowych /TVP3, UPC – Animal Planet, Discovery Chanel, National Geographic, CNN, Hallmark, Radio WAWA i Złote Przeboje/, bilbordy i plakaty. To druga, przypominająca faza kampanii rozpoczętej w czerwcu 2006r. Finansowo kampanię wspiera Gminny Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej m.st. Warszawy. W przypadku problemów z uzyskaniem bezpłatnych zestawów prosimy dzwonić pod bezpłatny numer INFOLINII CZYSTOŚĆ 0800 800 117.

więcej informacji o akcji:

Agnieszka Kłąb   
Kierownik Działu Komunikacji Społecznej
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa
Tel./Fax 0 22 522 40 77
              0 602 644 635
 

Informacja o ciasteczkach

EkoNewsletter - Biuletyn Ekoportal.eu | X

Zachęcamy do rejestracji w Portalu Ochrony Środowiska Ekoportal.eu [w prawej kolumnie pośrodku] oraz prenumeraty biuletynu EkoNewsletter [w prawej kolumnie u góry]. Raz w miesiącu wprost do Twojej skrzynki mailowej trafi zestaw najważniejszych informacji  z ochrony środowiska mijającego miesiąca. Zapraszamy również na nasze Forum.

 

Flesz

Dodaj nasze kanały RSS


Zamów EkoBiuletyn

Zamów bezpłatny EkoBiuletyn. Co najmniej raz w miesiącu otrzymasz na maila biuletyn z najnowszymi informacjami związanymi z ochroną środowiska.


Zobacz poprzednie wydania EkoBiuletynu Ekoportal.eu

Logowanie / Rejestracja

Logowanie/Rejestracja

RSSPortal Ochrony Środowiska Ekoportal.eu to: ochrona środowiska , ekologia , ochrona przyrody , biopaliwa.
To także informacje i artykuły na tematy takie jak odpady , recykling , ścieki oraz GMO i ekologia.

web metrics