Skip to content
"Różnorodność w nas, bioróżnorodność wokół nas?, czyli Dzień Ziemi 2010 Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
14.05.2010.
ImageTegoroczne obchody dnia Ziemi 2010 pod hasłem "Różnorodność w nas, bioróżnorodność wokół nas” rozpoczęły się 21 kwietnia od konferencji prasowej, podczas której rozstrzygnięto konkurs na Człowieka Roku Polskiej Ekologii 2009. Laureatem został Pan Bohdan Szymański - Członek Stowarzyszenia "Ład na Mazowszu" oraz uczestnik działań na rzecz ochrony krajobrazu i ładu przestrzennego. Podczas konferencji został również przedstawiony program tegorocznych obchodów Dnia Ziemi. Konferencja odbyła się w Bibliotece Narodowej (Warszawa, Al. Niepodległości 213).
W tym roku świętowaliśmy 40-lecie obchodów Dnia Ziemi na świecie i 20 rocznicę obchodów w Polsce. Towarzyszący Świętu Festyn miał miejsce, jak co roku, na warszawskich Polach Mokotowskich w dniu 25 kwietnia 2010 r. Pogoda dopisywała, więc setki warszawiaków zawitały na Festynie. Pole Mokotowskie zostało podzielone na 3 sektory: informacyjny, prezentacyjny i edukacyjny. Warszawiacy mogli dowiedzieć się m.in. jak powstaje cukier i dlaczego jest taki słodki, jak wygląda cała droga plastikowej butelki, począwszy od wyrzucenia jej do kosza a skończywszy na produktach, które z niej powstają. Na najmłodszych czekały liczne atrakcje w postaci konkursów, gier edukacyjnych np. „Pogodynka”, dzięki której dzieci miały możliwość przekonania się czy są dobrymi obserwatorami i znawcami zjawisk pogodowych. Na Festynie zaprezentowały się także m.in.: Fundacja Nasza Ziemia, Fundacja Przyjaciele dla Zwierząt, Lasy Państwowe, Ministerstwo Środowiska, Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. Poniżej kilka zdjęć z Festynu.

Image Image

W „centrum” Festynu uczestników witał duży napis „Dzień Ziemi” tak, aby nikt nie zapomniał, w jakim celu przyszedł na Pola Mokotowskie. Obok na ogrodzeniu powieszono drugi plakat z napisem „Klimat. Energia. Oszczędność”, który również odzwierciedlać miał charakter imprezy.

Image Image
Image Image
Image Image

Na każdym niemal kroku na Warszawiaków „spoglądały” dziwne stwory siedzące na ławkach, czy też przywiązane do drzew, które okazały się być odzwierciedleniem ludzkich postaci, tyle że wykonanych ze śmieci. Wśród dzieci zaciekawienie wzbudzały także duże kwadratowe obiekty, będące posegregowanymi plastikowymi butelkami, kartonami, czy też puszkami.

Image Image

Na Piknik przyszło bardzo dużo ludzi, zarówno młodzi, jak i starsi. Dla niektórych Festyn był również okazją na obcowanie z przyrodą. Ładna pogoda sprzyjała piknikowaniu.

Image Image
Image Image

Na najmłodszych czekały liczne atrakcje: gry edukacyjne, konkursy z nagrodami.

Image Image
Image Image

Na „dużych” Warszawiaków czekały stoiska różnych organizacji, gdzie mogli oni uzyskać informacje dotyczące działalności tych organizacji albo zapoznać się z ich wynalazkami, jak chociażby z miniaturową oczyszczalnią ścieków.

ImageNa „dużych” Warszawiaków czekały stoiska różnych organizacji, gdzie mogli oni uzyskać informacje dotyczące działalności tych organizacji albo zapoznać się z ich wynalazkami, jak chociażby z miniaturową oczyszczalnią ścieków.Relacja i fotografie: Katarzyna Rębała

 
następny artykuł »

Informacja o ciasteczkach

EkoNewsletter - Biuletyn Ekoportal.eu | X

Zachęcamy do rejestracji w Portalu Ochrony Środowiska Ekoportal.eu [w prawej kolumnie pośrodku] oraz prenumeraty biuletynu EkoNewsletter [w prawej kolumnie u góry]. Raz w miesiącu wprost do Twojej skrzynki mailowej trafi zestaw najważniejszych informacji  z ochrony środowiska mijającego miesiąca. Zapraszamy również na nasze Forum.

 

Flesz

Dodaj nasze kanały RSS


Zamów EkoBiuletyn

Zamów bezpłatny EkoBiuletyn. Co najmniej raz w miesiącu otrzymasz na maila biuletyn z najnowszymi informacjami związanymi z ochroną środowiska.


Zobacz poprzednie wydania EkoBiuletynu Ekoportal.eu

Logowanie / Rejestracja

Logowanie/Rejestracja

RSSPortal Ochrony Środowiska Ekoportal.eu to: ochrona środowiska , ekologia , ochrona przyrody , biopaliwa.
To także informacje i artykuły na tematy takie jak odpady , recykling , ścieki oraz GMO i ekologia.

web metrics