Skip to content
Żarówki 60 - watowe tylko do końca sierpnia Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
02.08.2011.
ImageWraz z dniem 1 września zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej (KE) przestaną być produkowane tradycyjne żarówki o mocy 60 W. Będą one w sprzedaży aż do wyczerpania się zapasów magazynowych.
Tradycyjne żarówki są sukcesywnie wycofywane od września 2009 roku. Wtedy z rynku były wycofywane żarówki o mocy 100 W i wyższej. W roku ubiegłym przepis objął również żarówki o mocy 75 W. Z początkiem września br. ten sam los czeka żarówki 60-watowe. Od początku 2012 roku z rynku będą wycofywane już wszystkie modele żarówek tradycyjnych - niezależnie od ich mocy.
Z szacunków KE wynika, że dzięki wycofywaniu z obiegu żarówek tradycyjnych, uda się ograniczyć zużycie energii w całej UE do roku 2020 o ok. 80 TWh rocznie. Dzięki temu emisja dwutlenku węgla spadnie o 32 mln ton rocznie.
Przeciwnicy energooszczędnych żarówek, które zastępują żarówki tradycyjne, podkreślają, że zawierają one szkodliwe substancje, co stanowi dodatkowy problem podczas ich utylizacji. Dodają, że cena żarówki energooszczędnej jest kilkukrotnie wyższa od zwykłej żarówki. Ponadto, reklamowana przez producentów trwałość w sposób znaczący się skraca wraz ze wzrostem częstotliwości włączania i wyłączania.


Źródło: cire.pl
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informacja o ciasteczkach

EkoNewsletter - Biuletyn Ekoportal.eu | X

Zachęcamy do rejestracji w Portalu Ochrony Środowiska Ekoportal.eu [w prawej kolumnie pośrodku] oraz prenumeraty biuletynu EkoNewsletter [w prawej kolumnie u góry]. Raz w miesiącu wprost do Twojej skrzynki mailowej trafi zestaw najważniejszych informacji  z ochrony środowiska mijającego miesiąca. Zapraszamy również na nasze Forum.

 

Flesz

Dodaj nasze kanały RSS


Zamów EkoBiuletyn

Zamów bezpłatny EkoBiuletyn. Co najmniej raz w miesiącu otrzymasz na maila biuletyn z najnowszymi informacjami związanymi z ochroną środowiska.


Zobacz poprzednie wydania EkoBiuletynu Ekoportal.eu

Logowanie / Rejestracja

Logowanie/Rejestracja

RSSPortal Ochrony Środowiska Ekoportal.eu to: ochrona środowiska , ekologia , ochrona przyrody , biopaliwa.
To także informacje i artykuły na tematy takie jak odpady , recykling , ścieki oraz GMO i ekologia.

web metrics