Skip to content
Poprawka do Prawa energetycznego odrzucona Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
22.08.2011.
ImageW ubiegły piątek większość posłów zagłosowała za odrzuceniem poprawki do Prawa energetycznego, która zezwalałaby firmom energetycznym w pewnych okolicznościach na nie rozpatrywanie wniosków o określenie warunków przyłączenia do sieci źródeł mocy.
W myśl poprawki firma mogłaby nie rozpatrywać wniosku, gdyby wartość dostępnej mocy przyłączeniowej była mniejsza niż moc określona we wniosku.
Zdaniem PSEW, wejście w życie takiego rozwiązania oznaczałoby dla wytwórców OZE znalezienie się na łasce i niełasce operatorów, bez prawa odwołania czy otrzymania uzasadnienia odmowy. Oznaczałoby to zablokowanie wielu inwestycji. Już teraz wytwórcy zielonej energii uważają, że operatorzy posiadają zbyt silną, wręcz monopolistyczną pozycję.
Przyjęte w piątek prawo energetyczne nie oznacza ułatwienia procedury uzyskania warunków na podłączenie do sieci. Dla wytwórców zielonej energii ważne jest równoprawne traktowanie. PSEW zwraca ponadto uwagę na fakt zgodności przyjętego bez kontrowersyjnej poprawki prawa z wytycznymi unijnej dyrektywy, która mówi, że przedsiębiorstwo energetyczne, które przesyła lub dystrybuuje paliwa gazowe lub energię, ma obowiązek zawarcia umowy, jeśli istnieją techniczne i ekonomiczne warunku podłączenia.
Poseł Andrzej Czerwiński z Komisji Gospodarki uważa, że przepis przyznający operatorowi prawo do pozostawiania wniosków wytwórców chcących uzyskać dostęp do sieci bez rozpatrzenia i podania uzasadnionej odmowy przyłączenia byłby sprzeczny z art.32 dyrektywy 2009/72/WE.


Źródło: cire.pl
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informacja o ciasteczkach

EkoNewsletter - Biuletyn Ekoportal.eu | X

Zachęcamy do rejestracji w Portalu Ochrony Środowiska Ekoportal.eu [w prawej kolumnie pośrodku] oraz prenumeraty biuletynu EkoNewsletter [w prawej kolumnie u góry]. Raz w miesiącu wprost do Twojej skrzynki mailowej trafi zestaw najważniejszych informacji  z ochrony środowiska mijającego miesiąca. Zapraszamy również na nasze Forum.

 

Flesz

Dodaj nasze kanały RSS


Zamów EkoBiuletyn

Zamów bezpłatny EkoBiuletyn. Co najmniej raz w miesiącu otrzymasz na maila biuletyn z najnowszymi informacjami związanymi z ochroną środowiska.


Zobacz poprzednie wydania EkoBiuletynu Ekoportal.eu

Logowanie / Rejestracja

Logowanie/Rejestracja

RSSPortal Ochrony Środowiska Ekoportal.eu to: ochrona środowiska , ekologia , ochrona przyrody , biopaliwa.
To także informacje i artykuły na tematy takie jak odpady , recykling , ścieki oraz GMO i ekologia.

web metrics