Skip to content
Nieprawidłowości przy budowie siłowni wiatrowych nad Prosną? Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
30.08.2011.
ImageProkuratura z Pleszewa sprawdza, czy jedna z firm, która zajmowała się budową siłowni wiatrowych, nie dopuściła się przestępstwa. Miałoby ono polegać na umieszczeniu we wniosku o wydanie pozwolenia na budowę wiatraków w gminie Gizałki nazwisk osób nie żyjących już od dłuższego czasu.
Siłownie miały być postawione wzdłuż brzegów Prosny w Tomicach, Szymanowicach, Gizałkach i w Czołnochowie.
- Prokurator prowadzący tę sprawę polecił komendantowi policji ustalić czy nie doszło do poświadczenia nieprawdy w oświadczeniach o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomościami na cele budowlane - powiedział Antoni Ulatowski, szef Prokuratury Rejonowej w Pleszewie.
- Jeśli okaże się, że podpisy tych osób zostały sfałszowane, to wnioskodawcy grozi kara pozbawienia wolności nawet
do pięciu lat - podkreślił prokurator.
Jak informuje Polska Głos Wielkopolski, niektórzy rolnicy nie zgodzili się na postawienie turbiny wiatrowej na swoim polu, a mimo tego ich działki znalazły się na wniosku firmy.
- Przedstawicielowi inwestora, który był u mnie dwa razy i przekonywał, bym zmienił zdanie odpowiedziałem, że nie jestem przeciwny budowie elektrowni wiatrowych, ale nie na moim polu - tłumaczył Zbigniew Burchacki z Tomic
Jak wynika z relacji gazety, o możliwych nieprawidłowościach zaczęto mówić po analizie dokumentów złożonych przez inwestora w starostwie, a dotyczących wydania pozwolenia na budowę.
- Nasi urzędnicy odkryli, że inwestor przedstawił zaświadczenia o prawie do dysponowania gruntem podpisane przez osoby nieżyjące nawet od ośmiu lat - powiedział starosta Michał Karalus.
- To skłoniło mnie do zawiadomienia prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, bo osoba, która jest prawnym właścicielem nie żyje i nie wiemy ilu jest spadkobierców. Takich przypadków ujawniliśmy kilkanaście. Podobne perturbacje były zresztą przy budowie ronda w Gołuchowie.Źródło: cire.pl
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informacja o ciasteczkach

EkoNewsletter - Biuletyn Ekoportal.eu | X

Zachęcamy do rejestracji w Portalu Ochrony Środowiska Ekoportal.eu [w prawej kolumnie pośrodku] oraz prenumeraty biuletynu EkoNewsletter [w prawej kolumnie u góry]. Raz w miesiącu wprost do Twojej skrzynki mailowej trafi zestaw najważniejszych informacji  z ochrony środowiska mijającego miesiąca. Zapraszamy również na nasze Forum.

 

Flesz

Dodaj nasze kanały RSS


Zamów EkoBiuletyn

Zamów bezpłatny EkoBiuletyn. Co najmniej raz w miesiącu otrzymasz na maila biuletyn z najnowszymi informacjami związanymi z ochroną środowiska.


Zobacz poprzednie wydania EkoBiuletynu Ekoportal.eu

Logowanie / Rejestracja

Logowanie/Rejestracja

RSSPortal Ochrony Środowiska Ekoportal.eu to: ochrona środowiska , ekologia , ochrona przyrody , biopaliwa.
To także informacje i artykuły na tematy takie jak odpady , recykling , ścieki oraz GMO i ekologia.

web metrics