Skip to content
Klasyfikacja chmur Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
17.04.2006.
Spis treści
Klasyfikacja chmur
Chmury wysokie
Chmury średnie
Chmury niskie
Chmury pionowe
ImageChmura to zbiór kropelek wody i kryształków lodu utrzymujących się w powietrzu dzięki turbulencyjnemu ruchowi powietrza (konwekcji) oraz sile tarcia. Powstaje w wyniku kondensacji pary wodnej na jądrach kondensacji, którymi są cząsteczki gazów i pyłów występujące w atmosferze. Kondensacja zachodzi w momencie gdy powietrze osiąga stan nasycenia parą wodną, głównie poprzez spadek temperatury do wartości punktu rosy. Produkty kondensacji utrzymuje w powietrzu ruch turbulencyjny powietrza. Równoważy on siłę ciężkości, która powoduje opadanie cząsteczek wody i lodu. Dzięki temu chmura unosi się w powietrzu, przesuwając się to w górę, to w dół wraz z innymi poruszającymi się wskutek turbulencji cząstkami powietrza.

Klasyfikacja Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej

Rodziny chmur

Ta klasyfikacja charakteryzuje chmury ze względu na wysokość występowania w atmosferze. Wyróżniamy tu 4 rodziny chmur: niskie, średnie, wysokie oraz pionowe czyli chmury konwekcyjne. Dodatkowo wprowadzono podział na szerokość geograficzną w jakiej powyższe chmury się tworzą, ze względu na różną miąższość atmosfery na poszczególnych równoleżnikach.

   polarne  umiarkowane  zwrotnikowe
 Chmury wysokie  3 - 8  5 - 13  6 - 18
 Chmury średnie  2 - 4  2 - 7  2 - 8
 Chmury niskie  0 - 2  0 - 2  0 - 2
 Chmury pionowe  0 - 8  0 - 13  0 - 18
Wysokość występowania chmur w zależności od szerokości geograficznych: [w km]

Rodzaje chmur

Jest to główna klasyfikacja, która dzieli rodziny chmur na poszczególne rodzaje występujące na danych wysokościach. Wyróżnia się 10 głównych rodzajów chmur, którymi są:Image
Występwanie chmur w atmosferze
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informacja o ciasteczkach

Nowości w Portalu

Sprzątanie Świata 2007

Rozmowa ze Sławomirem Brzózkiem  - członkiem fundacji "Nasza Ziemia", organizatora corocznej akcji "Sprzątanie Świata". O szczunku dla środowiska i odpowiedzialności za własne zachowanie. Zapraszamy do działu "Wywiady"ZEW Solina-Myczkowce

Fotoreportaż z wizyty Koła Naukowego Inżynierii Wodnej Politechniki Warszawskiej w Zespole Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce. Zapraszamy do działu "Reportaże"Foto-Gruba Kaśka
Kolejna fotorelacja z wyprawy Koła Naukowego MSOŚ UW, tym razem do Zakładu Wodociągu Praskiego. Zapraszamy do działu "Reportaże" !

Foto-Czajka
W dziale "Reportaże" pojawił się fotoreportaż z wizyty Koła Naukowego MSOŚ UW w warszawskiej oczyszczalni ścieków "Czajka". Zapraszamy do oglądania !

EkoZin
Szukasz najnowszych ekoniusów lub artykułów w portalu ekoportal.eu? Nie chcesz biegać po wszystkich działach? Chcesz mieć szybko najświeższe informacje związane z ochroną środowiska? Zapraszamy do zapoznania się z naszym EkoZinem!! W jednym miejscu przeczytasz wszystkie najnowsze ekoniusy i artykuły, kóre zostały opublikowane w portalu ekoportal.eu. A to wszystko z wygodnej formie e-gazety.   Użytkownicy
Użytkowników chcących  skorzystać z pełnej funkcjonalności portalu zapraszamy do rejestracji. Po zarejestrowaniu każdy Użytkownik otrzyma dwie wiadomości drogą mailową. Pierwsza wiadomość zawiera prośbę o potwierdzenie oraz link do strony aktywujący konto w portalu ekoportal.eu. Druga oficjalnie przywita Użytkownika w portalu oraz poda jego dane wpisane podczas rejestracji. Zapraszamy do rejestracji i korzystania ze wszystkich funkcji portalu ekoportal.eu.


Flesz

Prognoza pogody

Prognoza IMGW
 

Wspieramy


Zamów EkoBiuletyn

Zamów bezpłatny EkoBiuletyn. Co najmniej raz w miesiącu otrzymasz na maila biuletyn z najnowszymi informacjami związanymi z ochroną środowiska.


Zobacz poprzednie wydania EkoBiuletynu Ekoportal.eu

Logowanie / Rejestracja

Logowanie/Rejestracja

Czy wiesz że...


Woda
Według szacunków ONZ już dziś około 2 mld ludzi na świecie cierpi z braku wody. Lata 2005-2015 Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło Międzynarodową Dekadą Podejmowania Działań na Rzecz "Wody dla Życia".

RSSPortal Ochrony Środowiska Ekoportal.eu to: ochrona środowiska , ekologia , ochrona przyrody , biopaliwa.
To także informacje i artykuły na tematy takie jak odpady , recykling , ścieki oraz GMO i ekologia.

web metrics