Skip to content
Energia przyszłości Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
20.11.2006.
Spis treści
Energia przyszłości
Biomasa
Geotermia
Energia wiatrowa
Energia słoneczna
Rzeczywistość
ImageProdukcja energii odnawialnej jest coraz bardziej popularna ze względu na dbałość o środowisko, rosnącą świadomość ekologiczną ludzi, a także z powodów czysto ekonomicznych. Z jednej strony mamy bowiem ciągły wzrost cen tradycyjnych paliw kopalnianych, z drugiej zaś taniejące i coraz wydajniejsze urządzenia do produkcji energii odnawialnej. Faktem jest również, że na dłuższą skalę (kilka – kilkanaście lat) wykorzystanie energii odnawialnej jest bardziej opłacalne niż nieodnawialnej. Dodatkowo rządy dążą do niezależności energetycznej oraz promują wykorzystanie energii odnawialnej poprzez kredyty preferencyjne, politykę akcyzowa, dotacje oraz rożnego rodzaju zmiany prawne. Kolejnym plusem wykorzystania energii odnawialnej jest, według naukowców, fakt, iż ten rodzaj produkcji energii tworzy więcej miejsc pracy niż konwencjonalne sposoby. Już najwyższy czas zastanowić się więc nad energią przyszłości.
To nie do końca prawda, że światowe zasoby paliw kopalnych są na wyczerpaniu. Przy założeniu utrzymania dotychczasowego wydobycia wskaźnik wystarczalności zasobów  (International Energy Outlook 2002) wynosi dla ropy 30 lat, gazu ziemnego 60 lat, węgla kamiennego 220 lat,  zaś paliw rozszczepialnych (uran) 210 lat. Są to oczywiście szacunkowe dane i zmieniają się wraz z odkrywaniem nowych źródeł oraz większą opłacalnością wykorzystania trudnych do wydobycia i przetworzenia złóż, które dawniej odrzucono ze względów ekonomicznych. Dziś bowiem sytuacja polityczna w krajach będących dostawcami, a także szybki rozwój gospodarczy Chin, Indii, krajów Ameryki Południowej i Środkowej (miejsca zamieszkania połowy ludzkości) ma ogromny wpływ na wzrost cen paliw, a co za tym idzie znacznie większej opłacalności wykorzystywania nawet słabych źródeł. Świetnym przykładem mogą tu być nie eksploatowane kanadyjskie złoża ciężkiej ropy, których zasobność porównuje się do zasobów ropy na Bliskim Wschodzie. Z naszego podwórka można wymienić chociażby wzrost zapotrzebowania na węgiel kamienny dla Chin, który uratował niektóre kopalnie od totalnej upadłości – po 2003 jego cena wzrosła dwukrotnie.

Ograniczenie spalania paliw kopalnych na rzecz odnawialnych w skali światowej nastąpi prawdopodobnie dopiero za około 50 lat. Póki co ciążą na nas zobowiązania Unii Europejskiej (Deklaracja Madrycka 1994 r.) – do 2010 r. ma ona osiągnąć 12% produkcji energii ze źródeł odnawialnych (Polska 7,5%), do 2025 r. – 25%. Ważne jest tu pytanie – czy Polska jest w stanie swoje zobowiązania wypełnić? Owszem, istnieje prawdopodobieństwo, że uda się nam tego dokonać. Na realizacje czeka już wiele projektów, pojawiają się też nowi inwestorzy. Niestety jednak, czas załatwiania wszelkiego rodzaju formalności, może znacząco wpłynąć na opóźnienie wypełnienia założeń.

Rozważmy, które ze sposobów są u nas najbardziej opłacalne i dlaczego? Co jeszcze stoi na przeszkodzie w stosowaniu alternatywnych źródeł energii? 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informacja o ciasteczkach

EkoNewsletter - Biuletyn Ekoportal.eu | X

Zachęcamy do rejestracji w Portalu Ochrony Środowiska Ekoportal.eu [w prawej kolumnie pośrodku] oraz prenumeraty biuletynu EkoNewsletter [w prawej kolumnie u góry]. Raz w miesiącu wprost do Twojej skrzynki mailowej trafi zestaw najważniejszych informacji  z ochrony środowiska mijającego miesiąca. Zapraszamy również na nasze Forum.

 

Flesz

Dodaj nasze kanały RSS


Zamów EkoBiuletyn

Zamów bezpłatny EkoBiuletyn. Co najmniej raz w miesiącu otrzymasz na maila biuletyn z najnowszymi informacjami związanymi z ochroną środowiska.


Zobacz poprzednie wydania EkoBiuletynu Ekoportal.eu

Logowanie / Rejestracja

Logowanie/Rejestracja

RSSPortal Ochrony Środowiska Ekoportal.eu to: ochrona środowiska , ekologia , ochrona przyrody , biopaliwa.
To także informacje i artykuły na tematy takie jak odpady , recykling , ścieki oraz GMO i ekologia.

web metrics