Skip to content
Artykuły
GMO - szanse i zagrożenia Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
16.04.2010.
ImageCzym właściwie jest GMO (od ang. Genetically Modified Organisms, co oznacza organizmy genetycznie modyfikowane)? GMO to nowe odmiany roślin uprawnych powstałe dzięki użyciu technik biologii molekularnej. Przykładem są rośliny, do których wprowadzono gen (lub jego fragment) pochodzący z innego lub tego samego gatunku. Należy jednak podkreślić, że człowiek od dawna wykorzystuje modyfikację genetyczną, tworząc nowe odmiany roślin uprawnych albo ras zwierząt. A więc to nie modyfikacja genetyczna sama w sobie jest czymś nowym, lecz sposób jej przeprowadzenia. Do tej pory człowiek tworzył warunki sprzyjające powstawaniu zmienności i wyborze odpowiednich form. Nie ingerował w sam proces powstawania tej zmienności oraz mechanizm przekazywania informacji genetycznej. Odkrycie DNA oraz rozszyfrowanie kodu, przy pomocy którego informacja ta jest zapisana w DNA, pozwoliło na bezpośrednią manipulację fragmentami DNA. Dzięki temu możliwe stało się wprowadzanie do roślin uprawnych genów warunkujących nowe cechy.
Czytaj całość
 
Świadectwo bez czerwonego paska dla ministra infrastruktury Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
25.02.2008.
ImageOstatnio głośno zrobiło się na temat certyfikatów energetycznych. 15 lutego 2008 r. weszło w życie rozporządzenie z 21 stycznia 2008 r. w sprawie przeprowadzenia szkolenia oraz egzaminu dla osób ubiegających się o uprawnienie do sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego oraz części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową, które miało rozwiać wszelkie wątpliwości organizacyjne w związku z wprowadzanymi od początku przyszłego roku obowiązkowymi certyfikatami energetycznymi. Tak się jednak nie stało. Nadal nie wiadomo w jaki sposób prowadzić certyfikację, jak dokładnie wyglądać ma świadectwo energetyczne, czy co robić w sytuacji gdy budynek nie ma wystawionego świadectwa.
Czytaj całość
 
Natura 2000 a polski system ochrony przyrody Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
28.09.2007.
ImageOchrona przyrody ma w Polsce długie tradycje. Według niektórych źródeł pierwsze decyzje związane z nią pochodzą z X wieku - np. w sprawie ochrony bobrów. W kolejnych wiekach zaczęto chronić nadmiernie niszczone lasy oraz stare i okazałe egzemplarze dębów i cisów. Już za czasów Zygmunta Starego chroniono także zwierzęta, między innymi sokoła, łabędzia i bobra. W okresie rozbiorów Stanisław Staszic wskazywał na unikatowy charakter przyrody Tatr i apelował o ich ochronę, nie ze względów użytkowych a na ich wartość przyrodniczą. Pierwsze obszary chronione zostały ustanowione pod koniec XIX wieku, a w połowie XX wieku utworzone pierwsze parki narodowe.
Czytaj całość
 
Możliwości i problemy zagospodarowania form antropogenicznych Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
12.07.2007.
ImageMiasto jest miejscem, w którym ingerencja ludzi w środowisko przyrodnicze jest bardzo duża. Rozwój zabudowy, komunikacji, przemysłu, handlu i usług przyczyniają się do nieodwracalnych zmian przyrody. Działalność człowieka powoduje powstanie form antropogenicznych widocznych w krajobrazie każdego ośrodka miejskiego. Jak podaje Wielka Encyklopedia PWN (2001) są to „formy wklęsłe: kamieniołomy, glinianki, kanały i in., formy wypukłe np. hałdy, nasypy kolejowe, wały przeciwpowodziowe”. Różnorodność tych form sprawia też duże problemy z ich zagospodarowaniem.
Czytaj całość
 
Agroturystyka w Polsce Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
11.06.2007.
ImageWeekend majowy, urlopy, wakacje to czas wzmożonej „emigracji” mieszczuchów poza tereny przepełnione samochodami, hałasem miejskim i zanieczyszczeniami. Marzy nam się powrót do korzeni, kontakt z przyrodą. Stąd też, coraz częściej wśród wielu ofert turystycznych, wybieramy przebywanie na łonie natury, w gospodarstwach wiejskich, czyli jednym słowem agroturystykę.
W Polsce istnieje wiele wspaniałych regionów atrakcyjnych dla rozwoju tego rodzaju formy odpoczynku. Wymienię chociażby Pobrzeże Szczecińskie, Koszalińskie, Gdańskie, Pojezierze Mazurskie, Suwalskie, Lubuskie, Sudety, Wyżynę Krakowsko- Częstochowską, Roztocze czy Karpaty. Każde z nich charakteryzuje się różnorodnością przyrodniczą, kulturową oraz etniczną.
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 29

Informacja o ciasteczkach

EkoNewsletter - Biuletyn Ekoportal.eu | X

Zachęcamy do rejestracji w Portalu Ochrony Środowiska Ekoportal.eu [w prawej kolumnie pośrodku] oraz prenumeraty biuletynu EkoNewsletter [w prawej kolumnie u góry]. Raz w miesiącu wprost do Twojej skrzynki mailowej trafi zestaw najważniejszych informacji  z ochrony środowiska mijającego miesiąca. Zapraszamy również na nasze Forum.

 

Flesz

Dodaj nasze kanały RSS


Zamów EkoBiuletyn

Zamów bezpłatny EkoBiuletyn. Co najmniej raz w miesiącu otrzymasz na maila biuletyn z najnowszymi informacjami związanymi z ochroną środowiska.


Zobacz poprzednie wydania EkoBiuletynu Ekoportal.eu

Logowanie / Rejestracja

Logowanie/Rejestracja

RSSPortal Ochrony Środowiska Ekoportal.eu to: ochrona środowiska , ekologia , ochrona przyrody , biopaliwa.
To także informacje i artykuły na tematy takie jak odpady , recykling , ścieki oraz GMO i ekologia.

web metrics